I konferencja – „Niepłodność – droga do macierzyństwa” – 2014

O konferencji

5 grudnia 2014 w Krakowie odbyła się konferencja „Niepłodność – droga do macierzyństwa”. Celem spotkania było przedstawienie aktualnej wiedzy dotyczącej diagnostyki i leczenia niepłodności. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Medyczne Macierzyństwo z Krakowa oraz Academic Reproductive Partnership. Konferencję otworzył Jego Ekscelencja Robin Barnett Ambasador Wielkiej Brytanii. Eksperci z wiodących ośrodków akademickich i klinik leczenia niepłodności w Polsce i Wielkiej Brytanii poruszyli m.in. temat przeciwdziałania niepłodności, przedłużenia płodności m.in. za sprawą mrożenia gamet, nowych technik z zakresu embriologii oraz kwalifikacji do zapłodnienia pozaustrojowego.

Aby zmniejszyć problem niepłodności par w naszym kraju potrzebna jest nie tylko wiedza o dostępnych metodach jej leczenia, ale także upowszechnienie informacji na temat rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego– tłumaczy dr n.med. Mirosław Szlachcic organizator konferencji. Zależy nam na  wymianie doświadczeń pomiędzy wiodącymi ośrodkami leczenia niepłodności z kraju i z zagranicy. Podjęliśmy decyzję, że konferencja stanie się cyklicznym wydarzeniem, na stałe wpisanym w nasz kalendarz – dodaje dr n.med. Mirosław Szlachcic. Konferencja „Niepłodność – droga do macierzyństwa” kierowana jest do lekarzy ginekologów. To oni bowiem są zazwyczaj pierwszym wsparciem medycznym dla par starających się o dziecko. Należy pamiętać, że to od ginekologa pacjentki w dużej mierze zależy szybkość leczenia niepłodności. Aby było ono efektywne, pary powinny być jak najszybciej kierowane do specjalistycznych placówek zapewniających kompleksową opiekę nad pacjentami. W konferencji wzięło udział ponad 100 lekarzy z Małopolski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ambasador Brytyjski oraz Wojewoda Małopolski.

Tematyka

 1. Diagnostyka i leczenie niepłodności:
  • postępowanie diagnostyczne i lecznicze poza zapłodnieniem pozaustrojowym
  • polskie uwarunkowania w leczeniu metodą IVF
 2. Refundacja zapłodnienia in vitro – kwalifikacja do programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”
 3. Postępowanie operacyjne w niepłodności
 4. Płodność odroczona:
  • możliwości zachowania płodności w chorobach onkologicznych
  • odraczanie płodności z przyczyn społecznych
 5. Techniki embriologiczne w tym:
  • monitoring rozwoju zarodków – technologia time-lapse
  • PGD/PGS (Preimplantation Genetic Diagnosis/Screening)
 6. Poronienia nawykowe

Program

program_konferencja-2014