Ranking najlepszych klinik leczenia niepłodności według Gazety Wyborczej

Ranking najlepszych klinik leczenia niepłodności według Gazety Wyborczej

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) niepłodność to w naszym kraju problem 1,2-1,5 mln par.

Choć od narodzin pierwszego dziecka zapłodnionego metodą in vitro minęło 27 lat, to po zapłodnienie pozaustrojowe sięga zaledwie polowa par nie mogących doczekać się potomstwa.

Gazeta Wyborcza, chcąc ułatwić pacjentom wybór najlepszej opieki medycznej, stworzyła listę klinik in vitro. W niektórych, realizowany jest program rządowy „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-16” Ministerstwa Zdrowia.

Przewodnik zawiera listę najlepszych klinik in vitro wyselekcjonowanych na podstawie ich: doświadczenia (liczba ciąż klinicznych i porodów), skuteczności leczenia (liczba ciąż klinicznych w stosunku do liczby transferów zarodków) i czternastu innych parametrów oraz rekomendacji samych lekarzy.

Centrum Medyczne Macierzyństwo znajduje się na liście Top 10 klinik in vitro na podstawie punktów w rankingu i rekomendacji lekarzy

Wszystkie kliniki od początku biorą udział w rządowym programie refundacji in vitro.
Podstawą stworzenia rankingu były ankiety wysłane do ponad 50 prywatnych i publicznych klinik. 38 z nich (cztery publiczne i 34 prywatne) prowadzi zabiegi in vitro. Odpowiedzi na ankiety uzyskano od 30 klinik. Kliniki, które nie udzieliły odpowiedzi lub odmówiły udziału w ankiecie, nie były brane pod uwagę w rankingu. Odpowiedzi zostały zweryfikowane m.in. na podstawie danych ESHRE.