Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta klinika in vitro

Kiedy warto umówić się na pierwszą wizytę?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o niepłodności mówimy wówczas, gdy po roku regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie udało się zajść w ciążę. Dotyczy to zdrowych kobiet, poniżej 35 roku życia. Powyższy scenariusz to najczęstszy moment, kiedy powinno się rozważyć wizytę w klinice leczenia niepłodności.

Impulsem do wizyty są również problemy endokrynologiczne, zaburzenia miesiączki, przebyte stany zapalne w obrębie miednicy, czy też bóle podczas stosunku – a więc kolejne możliwe przyczyny niepłodności.

Coraz częściej mamy do czynienia z parami, które konsultują się jeszcze nim rozpoczną starania o macierzyństwo. I nie mamy tutaj na myśli kobiet po 35 roku życia, gdzie wprost jest takie wskazanie, ale również pary znacząco młodsze.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przede wszystkim należy zaplanować ją w takim terminie, aby móc odbyć ją razem. To bardzo ważne, aby ten pierwszy krok przejść wspólnie i poczuć, że odpowiedzialność za sukces leczenia spoczywa na obojgu partnerach.

Nim udamy się do kliniki, warto przygotować się do wizyty, aby zwyczajnie wynieść z niej dla siebie jak najwięcej. Lekarz z pewnością będzie pytał o:

  • Obserwacje przebiegu 2-3 ostatnich cykli – kiedy były miesiączki, jak przebiegały itp.
  • Przybliżoną datę pierwszej w życiu miesiączki.
  • Czas, od kiedy staramy się o dziecko.
  • Regularność współżycia.
  • Zebraną dokumentację medyczną – nie tylko ginekologiczną – historie przebytych chorób, zabiegów, operacji, wyniki badań, USG.

Trzeba się również nastawić na pogłębiony wywiad, w trakcie którego lekarz będzie chciał poznać nasz tryb życia, wykonywany zawód, nawyki żywieniowe – innymi słowy czynniki zewnętrzne, które mogą mieć znaczący wpływ na ewentualną niepłodność.

Warto zapamiętać również, że pierwsza wizyta może mieć miejsce w dowolnym dniu cyklu kobiety, w przeciwieństwie do kolejnych, które mogą podlegać już większym rygorom.

Ile trwa pierwsza wizyta?

Standardy w tym zakresie wyznacza przede wszystkim konkretny lekarz, z reguły jednak nie trwa ona krócej, niż 30 minut.

Jaki jest przebieg pierwszej wizyty?

Punktem wyjścia jest rozmowa, szczegółowy wywiad lekarza z parą. To od niej wszystko się zaczyna, a pozyskane na tym etapie informacje determinują dalszy przebieg procesu. W ramach pierwszej wizyty wykonywane jest badanie ginekologiczne wraz z USG. Następnie analizowana jest dokumentacja medyczna, którą przedkłada pacjent.

Istotnym celem pierwszej wizyty jest prezentacja przez lekarza dostępnych ścieżek diagnostyczno – terapeutycznych, z których może skorzystać para. Zaleca się również, aby przed pierwszą wizytą spisać sobie pytania, jakie chce się zadać lekarzowi, by pod wpływem emocji, jakie naturalnie towarzyszą wizycie, zwyczajnie o nich nie zapomnieć.

Finalnym punktem pierwszej wizyty jest zlecenie przez lekarza stosownej diagnostyki, na podstawie której szacuje się później płodność pary. Dopiero na podstawie szczegółowych wyników, przy wsparciu lekarza – para podejmuje kluczową decyzję, jaką jest wybór optymalnej dla siebie ścieżki leczenia.

Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, iż najtrudniej wykonać ten pierwszy krok. Tym bardziej warto pamiętać, że wizyta w ośrodku leczenia niepłodności nie jest równoznaczna z podjęciem skomplikowanego leczenia.

Porozmawiajmy

Dbamy o to, aby dostarczyć Ci wszystkich informacji, których szukasz. Nic jednak nie zastąpi życzliwej i merytorycznej rozmowy, podczas której odpowiemy na wszystkie Twoje pytania lub wątpliwości. Poświęć nam chwilę i pomyśl, o co chcesz nas zapytać… I zadzwoń…

Zadzwoń +48 124 158 800