TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

Często różne powody skłaniają nas do odroczenia rodzicielstwa. W sytuacji gdy nie wykluczamy rodzicielstwa w przyszłości, a obecnie planowane leczenie (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne) lub naturalny proces starzenia organizmu mogą uniemożliwić posiadanie potomstwa – warto pomyśleć o zabezpieczeniu płodności.

Zachowanie płodności u kobiet

Leczenie nowotworów (chemioterapia i radioterapia) prowadzą niejednokrotnie do upośledzenia funkcjonalności jajników. Dzieje się tak, ponieważ jajniki są szczególnie wrażliwe na niszczące działanie leków cytotoksycznych. W efekcie, pacjentki po leczeniu onkologicznym, mimo pokonania choroby, tracą szansę na posiadanie biologicznego potomstwa. Medycznym rozwiązaniem dla takich pacjentek jest podjęcie działania mającego na celu zachowanie płodności jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Czasami decydujemy się na odroczenie rodzicielstwa ze względów osobistych. Warto wtedy pamiętać, że zegar biologiczny jest nieubłagany i jedyną opcją posiadania potomstwa w przyszłości może być zamrożenie komórek jajowych.

W Centrum Medycznym Macierzyństwo stosujemy trzy procedury medyczne pozwalające przywrócić płodność u kobiet, które przeszły chorobę nowotworową. Wybór właściwej metody zależy m.in. od wieku pacjentki, jej obecnej sytuacji życiowej i ograniczeń czasowych związanych z podjęciem leczenia onkologicznego.

Zamrożenie zarodków

Metodę tę stosuje się u pacjentek posiadających stałego partnera. Para starająca się o dziecko musi przejść proces przygotowania do in vitro jeszcze przed podjęciem leczenia onkologicznego. Zamrożeniu podlegają zarodki (połączenie komórki jajowej kobiety oraz plemnika jej partnera), które po zakończeniu leczenia mogą zostać przetransferowane do macicy kobiety. Metoda ta nie jest wskazana, gdy czas podjęcia przez pacjentkę leczenia jest ograniczony (gdy powinna ona rozpocząć terapię niezwłocznie, nie tracąc czasu na stymulację hormonalną) oraz w przypadkach nowotworów, które wykluczają zastosowanie stymulacji hormonalnej.

Mrożenie dojrzałych komórek jajowych

Metodę tę stosuje się u pacjentek w wieku rozrodczym, ale bez stałego partnera. Zamrożeniu podlegają jedynie komórki jajowe kobiety, które w przyszłości, po zakończeniu leczenia onkologicznego, będą mogły zostać zapłodnione metodą in vitro. Ograniczeniem tej metody również pozostaje czas. Jeśli pacjentka powinna rozpocząć terapię leczenia nowotworu niezwłocznie, nie ma czasu na podjęcie stymulacji hormonalnej pozwalającej na pobranie co najmniej kilku dojrzałych komórek jajowych. Metody nie stosuje się również w przypadku nowotworów, które wykluczają zastosowanie stymulacji hormonalnej.

Mrożenie komórek jajowych jest również procedurą z wyboru u pacjentek chcących zabezpieczyć płodnośc z powodów innych niż choroba onkologiczna.

Mrożenie tkanki jajnikowej

Metodę wyróżnia przede wszystkim brak ograniczeń czasowych. Można ją stosować nawet u dziewczynek przed okresem dojrzewania, u których jajniki nie podjęły jeszcze właściwej aktywności. Dzięki zabiegowi zdrowa tkanka jajnikowa może zostać wszczepiona z powrotem pacjentce już po wyleczeniu z choroby nowotworowej i po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej. Zatem pozwala na przywrócenie płodności kobiecie, u której na skutek leczenia onkologicznego doszło do trwałego uszkodzenia funkcji jajników. Metoda mrożenia tkanki jajnikowej jest stosowana również u dorosłych kobiet, które muszą podjąć leczenie onkologiczne bezzwłocznie (nie mają czasu na stymulację hormonalną) oraz u pacjentek, u których nowotwór wyklucza zastosowanie stymulacji hormonalnej. Metodę uznaje się za eksperymentalną. Pierwsze dziecko urodzone przez kobietę, u której przywrócono płodność po uprzednim zamrożeniu tkanki jajnikowej, urodziło się 2004 roku.

Na czym polega zabieg zamrożenia tkanki jajnikowej?

U pacjentki, u której konieczne jest natychmiastowe podjęcie czynności mających na celu zachowanie szansy na płodność (najczęściej u pacjentek z chorobą onkologiczną), pobierany jest jajnik lub jego fragment. Jajnik jest wycinany laparoskopowo i transportowany do laboratorium. Tutaj zostaje wyizolowana i spreparowana część korowa jajnika (jest ona bogata w pęcherzyki jajnikowe, zawierające komórki jajowe). Spreparowane fragmenty kory jajnika są zamrażane. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjentki, gdy podejmie ona decyzję o macierzyństwie, pobrane fragmenty rozmraża się i reimplantuje do jajnika lub pozaotrzewnowo. Reimplantowane fragmenty w ciągu 3-4 miesięcy podejmują czynność hormonalną, a w ich obrębie dochodzi do procesu dojrzewania komórek jajowych. Dzięki temu możliwe staje się zapłodnienie, a w konsekwencji ciąża.

U części kobiet, które poddają się zabiegowi dochodzi do naturalnego zajścia w ciąże, u pozostałych konieczne może być zastosowanie techniki in vitro.

Warto podkreślić, że wszczepione fragmenty jajnika podejmują swoją czynność tylko przez pewien czas. Dlatego rozmraża się je dopiero wtedy, gdy pacjentka decyduje się na dziecko.

Zachowanie płodności u mężczyzn

Leczenie nowotworów często powoduje czasowe lub trwałe upośledzenie płodności. Dzieje się tak ponieważ gonady (jądra) są szczególnie wrażliwe na działanie leków cytotoksycznych. Aby zachować płodność po leczeniu onkologicznym, jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii wskazane jest zdeponowanie nasienia do banku, gdzie będzie przechowywane do zakończenia leczenia i chwili, kiedy pacjent zdecyduje się na uzyskanie własnego potomstwa. Mrożenie nasienia zaleca się także pacjentom przygotowywanym do zabiegów urologicznych, które mogą prowadzić do utraty płodności.

Z zabezpieczanie nasienia w banku warto skorzystać również planując leczenie metodą inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego w sytuacjach: utrudnionego oddawania nasienia, skrajnie obniżonych parametrów nasienia, braku możliwości obecności w Centrum w dniu zabiegu inseminacji/zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak zamrozić nasienie?

Aby zdeponować nasienie w banku Centrum Medycznego Macierzyństwo należy zgłosić się do Centrum przed rozpoczęciem leczenia, wykonać badanie nasienia (seminogram) i badania wirusologiczno – bakteriologiczne. Po otrzymaniu wyników badań Pacjent oddaje nasienie do mrożenia. W laboratorium andrologicznym, po dodaniu odpowiedniego krioprotektanta nasienie jest porcjowane do słomek o objętości 0,5 ml, zamrażane i przechowywane w banku nasienia. Zamrożone i przechowywane w banku nasienie, w zależności od parametrów, może być wykorzystane do zabiegu inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego (IVF/ICSI).

Nie pozwól na nieodwracalne ograniczenie płodności. Współczesna medycyna pozwala Ci zabezpieczyć Twój potencjał płodności. Skontaktuj się z nami wysyłając formularz kontaktowy lub dzwoniąc pod numer  +48 600 407 907.

 

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

Trwa rekrutacja: zapraszamy na zamknięte spotkania grupy wsparcia w formie on-line

dr-izabella-grzyb
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

wto 5 października

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.