TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

Techniki dodatkowe stosowane w zapłodnieniu pozaustrojowym mają na celu zwiększenie skuteczności leczenia w konkretnej sytuacji klinicznej. Oznacza to, że żadna z nich nie ma wystarczająco udokumentowanej efektywności, aby stosować ją dla wszystkich pacjentów lub w wybranych grupach pacjentów. Jednocześnie doniesienia naukowe wskazują, że w indywidualnych, uzasadnionych sytuacjach mogą poprawić skuteczność leczenia.

System time lapse - Primo Vision

W ramach procedury zapłodnienia pozaustrojowego realizowanej w CM Macierzyństwo nasi Pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnego systemu monitorowania rozwoju zarodków Primo Vision (ang. time-lapse embryo imaging). Dzięki systemowi mikroskopów-kamer Primo Vision możliwa jest ciągła obserwacja rozwoju zarodków, bez ich wyjmowania z inkubatora. Zebrany w trakcie hodowli materiał zdjęciowy pozwala na szczegółowe przeanalizowanie podziałów komórkowych, a także nagranie filmu przedstawiającego wszystkie etapy rozwoju.

Jak wygląda standardowa hodowla zarodków?

Podczas rutynowej hodowli zarodków (bez zastosowania systemu Primo Vision) komórki po zapłodnieniu są umieszczane w inkubatorze, utrzymującym stałą temperaturę 37 stopni oraz podwyższone stężenie dwutlenku węgla i obniżone stężenie tlenu. W kolejnych dobach przebieg zapłodnienia i rozwoju jest oceniany raz dziennie pod mikroskopem. Na tej podstawie prawidłowo rozwijające się zarodki są transferowane lub zamrażane.

Jak wygląda hodowla zarodków w systemie Primo Vision?

Po zapłodnieniu komórki umieszczane są w inkubatorze wyposażonym w system mikroskopów-kamer. Dzięki temu ich rozwój jest obserwowany cały czas – kamera wykonuje zdjęcia co 5 minut, aktualny stan hodowli widoczny jest na monitorze. Zarodki nie są wyjmowane z inkubatora aż do dnia embriotransferu.

Zastosowanie systemu umożliwia:

  • zapewnienie niezmiennych warunków hodowlanych
  • wykluczenie pewnych nieprawidłowości w rozwoju zarodkowym
  • precyzyjny wybór najlepiej rokującego zarodka do embriotransferu
  • udostępnienie Pacjentom nagrania przedstawiającego cały proces rozwoju zarodków od momentu połączenia gamet do dnia embriotransferu/mrożenia

Assisted Hatching

Assisted Hatching, czyli wspomagane wylęganie zarodka polega na laserowym nacięciu osłonki przejrzystej zarodka tuż przed transferem, czyli podaniem zarodka do macicy. Osłonka przejrzysta jest to zewnątrzkomórkowa struktura otaczająca komórkę jajową, a następnie rozwijający się zarodek. Aby zarodek zagnieździł się w macicy musi wydostać się z otaczającej go osłony. Wylęganie się zarodka jest to naturalny etap rozwoju, z którym zarówno podczas naturalnego zapłodnienia jak i zapłodnienia in vitro zarodki radzą sobie same.

Wspomaganie wylęgania poprzez zastosowanie AH rozważa się w sytuacjach:

  • widocznie pogrubionej osłonki (obserwowanej podczas rozwoju zarodków przez embriologów)
  • nieudanych cykli zapłodnienia pozaustrojowego w przeszłości
  • wieku > 38 lat
  • embriotransferów mrożonych

Embryo Glue

Embryo Glue to specjalna pożywka stosowana do transferu, czyli podania zarodków do macicy. Swym składem naśladuje naturalną wydzielinę macicy – zawiera wysoką koncentrację kwasu hialuronowego oraz rekombinowanej ludzkiej albuminy. Dzięki tym składnikom, oraz, tym samym, podwyższonej lepkości, ma wspomagać proces implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Zastosowanie EmbryoGlue zaleca się szczególnie parom po wcześniejszych nieudanych próbach zapłodnienia pozaustrojowego.

Selekcja plemników IMSI/PICSI

W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI (ang. Intracytoplasmic Sperm Injection) pojedynczy plemnik jest wkładany do wnętrza komórki jajowej za pomocą cienkiej mikropipety. Plemnik jest wybierany przez embriologa – na podstawie morfologii, czyli “wyglądu” plemnika oraz jego ruchliwości. Tym samym metoda ICSI naśladuje naturalne mechanizmy selekcji plemników podczas zapłodnienia, jednak nie umożliwia wyboru plemnika pod względem integralności chromatyny lub/i pełnej dojrzałości.

Metoda IMSI

W metodzie IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically selected Sperm Injection) do wyboru plemników przed zapłodnieniem jest stosowane dodatkowe powiększenie. Specjalny obiektyw oraz oprogramowanie komputerowe pozwala zobaczyć we wnętrzu główki plemnika wakuole, których obecność koreluje z uszkodzeniami chromatyny plemnika. Do zapłodnienia wybiera się plemniki bez wakuoli, a więc z mniejszym ryzykiem uszkodzeń chromatyny. Zastosowanie IMSI zaleca się szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej wynik wykonanego wcześniej badania chromatyny plemnikowej odbiega od normy.

Metoda PICSI

W metodzie PICSI wykorzystywana jest zdolność dojrzałych plemników do wiązania z hialuronianem. Plemnik, który uzyskał pełną dojrzałość ma większe szanse na efektywne zapłodnienie komórki jajowej. Do zapłodnienia PICSI wykorzystywana jest specjalna szalka, która selekcjonuje plemniki pod kątem wiązania z hialuronianem, a więc ukończonego procesu dojrzewania. Zastosowanie PICSI zaleca się szczególnie w sytuacjach gdy wynik wykonanego wcześniej badania HBA plemników odbiega od normy.

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

„Każde spotkanie z Paniami sprawiało, że mam ciągłą chęć powrotu” – poznajcie bohaterki tej opinii

CMM_Iwona Kowalik, Justyna Majewska, Małgorzata Maciuszek, Katarzyna Marcinik, Elżbieta-Kędra Marciniak_Midwives
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 16 sierpnia

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.