Inseminacja to prosty zabieg wspomaganego rozrodu polegający na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Inseminacja może być wykonana z wykorzystaniem nasienia partnera (AIH) lub dawcy (AID).

Wskazania

  • zaburzenia upłynnienia nasienia
  • zaburzenia ejakulacji (w tym wsteczna ejakulacja)
  • niemożność współżycia/rzadkie współżycie
  • korzystanie z nasienia dawcy przy męskim czynniku niepłodności
  • endometrioza I/II stopnia
  • niepłodność idiopatyczna

Przebieg

Podczas terapii pacjentka zazwyczaj poddawana jest stymulacji hormonalnej, której celem jest wywołanie wzrostu pęcherzyków jajnikowych i uzyskanie 1-3 dojrzałych pęcherzyków. Możliwe jest również wykonanie inseminacji podczas naturalnego cyklu, bez stymulacji hormonalnej.

Stymulacja polega na podawaniu leków zazwyczaj tzw. gonadotropin i odbywa się pod kontrolą USG, czyli podczas przyjmowania leków konieczne jest monitorowanie wzrostu pęcherzyka/ów co kilka dni. Gdy pęcherzyk/i w jajnikach osiągną odpowiedni stan dojrzałości pacjentka przyjmuje lek wywołujący owulację. Po 24-36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

Partner w dniu zabiegu oddaje nasienie – poprzez masturbację po 3-7 dniowej przerwie we współżyciu płciowym. Nasienie poddaje się odpowiedniej preparatyce, a następnie podaje do macicy za pomocą specjalnego cewnika – katetera inseminacyjnego.
Do inseminacji może także zostać wykorzystane uprzednio zamrożone i przechowywane w banku nasienie partnera lub anonimowego dawcy.
Więcej o programach dawstwa.

Inseminacja jest bezbolesna. Zabieg ten wykonywany jest bez znieczulenia. Lekarz kontroluje przebieg inseminacji przy pomocy USG.
Efektywność inseminacji jest niższa niż zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, sięga zazwyczaj kilkunastu procent. Realną efektywność można oceniać po wykonaniu 3 zabiegów.

Po zabiegu

Pacjentka przez kolejnych 10 dni przyjmuje leki zawierające progesteron. Jest to tzw. suplementacja fazy lutealnej i ma na celu ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka i utrzymania wczesnej ciąży. Po tym czasie wskazane jest wykonanie oznaczenia HCG z krwi i konsultacja dalszego postępowania z lekarzem prowadzącym.

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

In vitro w czasach COVID-19 – porady eksperta The Fertility Partnership

tfp
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 30 marca

warsztaty-dla-pacjentow-cmm-foot

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane: