Co to jest seminogram?

Seminogram, czyli podstawowe badanie nasienia polega na ocenie koncentracji, żywotności, ruchliwości i budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego. Innymi słowy oceniana jest liczba plemników, ile z nich jest żywych, sposób w jaki się poruszają i jak są zbudowane. Płyn nasienny to wydzielina gruczołów (głównie prostaty i pęcherzyków nasiennych) stanowiący środowisko, w którym plemniki są zawieszone. Jego podstawowa ocena (objętość, pH, lepkość) pozwala wykryć podstawowe problemy w działaniu tych gruczołów. Badanie nasienia może być wykonane metodą manualną (wyłącznie z wykorzystaniem mikroskopu i specjalnych szkiełek i barwników) lub wspomaganą komputerowo – CASA (Computer Assisted Sperm Analysis) – obrazy spod mikroskopu są analizowane przez specjalistyczny program).

Jak przygotować się do wykonania seminogramu?

Żeby wykonać badanie nasienia wystarczy zarejestrować się telefonicznie – badania nasienia wykonywane są w Centrum Medycznym Macierzyństwo codziennie od godz 8:00 do 19:00, w soboty w godz 8:00-12:00.

Nasienie najlepiej jest oddać na miejscu, w klinice. Centrum Macierzyństwo posiada specjalne pokoje przeznaczone do oddawania nasienia, zapewniający Pacjentom pełną intymność. Nasienie można również dostarczyć do Centrum w ciągu maksymalnie 30 minut od oddania. W trakcie transportu nasienie powinno być przechowywane w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.

Wiarygodny wynik otrzymujemy po zachowaniu 3-5 dniowej abstynencji płciowej.

Jakie są prawidłowe wyniki seminogramu?

Normy dla parametrów nasienia są określane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obecnie obowiązują normy z 2010 roku.

Zakres dla każdego parametru znajduje się na każdym wydawanym wyniku.

Podstawowe normy dla badania nasienia

Nieprawidłowy wynik seminogramu?

Nieprawidłowy wynik badania nasienia nie zawsze musi świadczyć o niepłodności. Czasami parametry nasienia obniżone są okresowo, a następnie wracają do normy. Nieznaczne obniżenie części parametrów może świadczyć o ograniczonej płodności.

Z drugiej strony to mit, że do zapłodnienia “wystarczy 1 plemnik” – znaczne obniżenie parametrów nasienia praktycznie uniemożliwia poczęcie dziecka metodą naturalną. Dlatego wynik badania nasienia musi być zawsze zinterpretowany przez lekarza.

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

In vitro w czasach COVID-19 – porady eksperta The Fertility Partnership

tfp
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 30 marca

warsztaty-dla-pacjentow-cmm-foot

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane: