TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

Oznaczenie poziomu AMH pozwala określić tzw. rezerwę jajnikową u kobiet. Robiąc badanie w klinice z doświadczonym personelem, który przeprowadzi Cię przez dobrze ukierunkowaną ścieżkę oceny płodności, od razu dowiesz się, ile prawdopodobnie masz czasu na macierzyństwo. Zaplanuj swój przyszły spokój – to prostsze niż myślisz.

Co oznacza AMH?

AMH to hormon Anty-Mullerowski produkowany przez pęcherzyki w jajnikach, zawierające niedojrzałe komórki jajowe. Poziom hormonu AMH koreluje z liczbą pęcherzyków gotowych do podjęcia wzrostu (a więc uwolnienia dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej). Dzięki temu, na podstawie poziomu AMH we krwi, można oszacować potencjał rozrodczy kobiety, czyli tzw. rezerwę jajnikową.

Warto pamiętać, że poziom AMH spada wraz z wiekiem, ale pojedynczy wynik poziomu AMH nie daje informacji na temat dynamiki zmian AMH – u niektórych kobiet może on spadać bardzo szybko, znacznie ograniczając płodność, u innych może latami utrzymywać się na niskim poziomie, nie wykluczając szans na ciąże. Zdecydowanie jednak warto zbadać swój poziom płodności w zakresie możliwości wyprodukowania jajeczek zdolnych do zapłodnienia. Świadoma tego kobieta może łatwiej zaplanować swoje przyszłe macierzyństwo.

Poziom AMH jest również dobrym markerem odpowiedzi na farmakologiczną stymulację jajników stosowaną w procedurach wspomaganego zapłodnienia. W przypadku niskiego poziomu AMH możemy spodziewać się słabej odpowiedzi jajników na stymulacje, a tym samym pobrania niewielu komórek jajowych. W przypadku wysokiego poziomu AMH (powyżej 5 ng/l) istnieje ryzyko zespołu hiperstymulacji jajników. Przy wysokim poziomie AMH stosuje się specjalne, bezpieczne protokoły stymulacyjne.

Kiedy i jak jest wykonywane?

  1. Do badania AMH wykorzystuje się surowicę krwi. Krew może być pobrana w dowolnym dniu cyklu, nie trzeba być na czczo.
  2. Możesz przyjmować leki i antykoncepcję, nie wpłynie to na wynik badania.
  3. Badanie to tylko jedna wizyta w naszym laboratorium. Wynik dostępny będzie najpóźniej kolejnego dnia. Możesz go odbierać przez Portal Pacjenta bez konieczności pojawiania się w klinice ponownie.
  4. Wynik badania pozwoli Ci poznać nie tylko poziom swojej indywidualnej rezerwy jajnikowej, ale pomoże też naszemu wykwalifikowanemu specjaliście ds. płodności w rozpoznaniu ewentualnych problemów, które mogą ograniczać Twoje przyszłe plany rodzicielskie (tj. przedwczesne wygasanie funkcji jajników czy zespoł policystycznych jajników).

Ciekawi Cię samo badanie lub chcesz się umówić z nami i zbadać się już dziś?

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

Trwa rekrutacja: zapraszamy na zamknięte spotkania grupy wsparcia w formie on-line

dr-izabella-grzyb
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

wto 5 października

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.