AMH – hormon Anty-Mullerowski jest produkowany przez pęcherzyki w jajnikach, zawierające niedojrzałe komórki jajowe. Poziom hormonu AMH koreluje z liczbą pęcherzyków gotowych do podjęcia wzrostu (a więc uwolnienia dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej). Dzięki temu na podstawie poziomu AMH we krwi można oszacować potencjał rozrodczy, czyli tzw. rezerwę jajnikową. Niski (poniżej 0,7 ng/l) poziom AMH sugeruje, że czasu na zajście w ciąże prawdopodobnie pozostało niewiele. Warto pamiętać, że poziom AMH spada wraz z wiekiem, ale pojedynczy wynik poziomu AMH nie daje informacji na temat dynamiki zmian AMH – u niektórych kobiet może on spadać bardzo szybko, znacznie ograniczając płodność, u innych może latami utrzymywać się na niskim poziomie, nie wykluczając szans na ciąże.
Poziom AMH jest również dobrym markerem odpowiedzi na farmakologiczną stymulację jajników stosowaną w procedurach wspomaganego zapłodnienia. W przypadku niskiego poziomu AMH możemy spodziewać się słabej odpowiedzi jajników na stymulacje, a tym samym pobrania niewielu komórek jajowych. W przypadku wysokiego poziomu AMH (powyżej 5 ng/l) istnieje ryzyko zespołu hiperstymulacji jajników. Przy wysokim poziomie AMH stosuje się specjalne, bezpieczne protokoły stymulacyjne.
Oznaczenie wykonuje się z surowicy krwi. Krew może być pobrana w dowolnym dniu cyklu, nie trzeba być na czczo. Wynik dostępny jest najpóźniej kolejnego dnia.
Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz