Oznaczenie poziomu AMH pozwala określić tzw. rezerwę jajnikową u kobiet. Robiąc badanie w klinice z doświadczonym personelem, który przeprowadzi Cię przez dobrze ukierunkowaną ścieżkę oceny płodności, od razu dowiesz się, ile prawdopodobnie masz czasu na macierzyństwo.

AMH

AMH – hormon Anty-Mullerowski jest produkowany przez pęcherzyki w jajnikach, zawierające niedojrzałe komórki jajowe. Poziom hormonu AMH koreluje z liczbą pęcherzyków gotowych do podjęcia wzrostu (a więc uwolnienia dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej). Dzięki temu na podstawie poziomu AMH we krwi można oszacować potencjał rozrodczy, czyli tzw. rezerwę jajnikową. Niski (poniżej 0,7 ng/l) poziom AMH sugeruje, że czasu na zajście w ciąże prawdopodobnie pozostało niewiele. Warto pamiętać, że poziom AMH spada wraz z wiekiem, ale pojedynczy wynik poziomu AMH nie daje informacji na temat dynamiki zmian AMH – u niektórych kobiet może on spadać bardzo szybko, znacznie ograniczając płodność, u innych może latami utrzymywać się na niskim poziomie, nie wykluczając szans na ciąże.
Poziom AMH jest również dobrym markerem odpowiedzi na farmakologiczną stymulację jajników stosowaną w procedurach wspomaganego zapłodnienia. W przypadku niskiego poziomu AMH możemy spodziewać się słabej odpowiedzi jajników na stymulacje, a tym samym pobrania niewielu komórek jajowych. W przypadku wysokiego poziomu AMH (powyżej 5 ng/l) istnieje ryzyko zespołu hiperstymulacji jajników. Przy wysokim poziomie AMH stosuje się specjalne, bezpieczne protokoły stymulacyjne.

Kiedy i jak jest wykonywane?

Oznaczenie wykonuje się z surowicy krwi. Krew może być pobrana w dowolnym dniu cyklu, nie trzeba być na czczo. Wynik dostępny jest najpóźniej kolejnego dnia.

Oznaczenie AHM wchodzi w skład pakietów oceny płodności  dla kobiety, mężczyzny oraz pary. Interpretacja wyniku wraz badaniem ginekologicznym z USG pozwoli na wiarygodną ocenę Twojego potencjału płodności. Badania to tylko jedna wizyta w klinice, a wyniki laboratoryjne odbierzesz wygodnie przez Portal Pacjenta.

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

Radości oraz wzajemnej życzliwości na Święta Wielkanocne

wielkanoc-cmm
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

wto 13 kwietnia

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.