TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

Badania hormonalne u kobiet

Do najczęściej wykonywanych w ocenie płodności oznaczeń należą zarówno hormony bezpośrednio regulujące funkcjonowanie jajników (FSH, LH), hormony wydzielane przez jajniki (estradiol, testosteron, progesteron), jak i hormony nie związane bezpośrednio z czynnością jajników, ale mogące wpływać na płodność (prolaktyna, TSH). Oznaczenie poziomu hormonów pozwala czasami wykryć przyczynę problemów z płodnością i łatwo ją wyeliminować (np. wyregulowanie poziomu prolaktyny), czy np. określić czy podczas cyklu była owulacja (oznaczenie poziomu progesteronu w drugie fazie cyklu). Konkretne oznaczenia hormonalne powinny być zawsze wykonywane po konsultacji lekarskiej.

Kiedy i jak są wykonywane?

Wszystkie oznaczenia wykonywane są z surowicy krwi, do większości z nich nie trzeba być na czczo, natomiast zazwyczaj ważny jest dzień cyklu w którym wykonywane jest badanie.

  • Estradiol, FSH 1-3 dzień cyklu, dowolna pora dnia
  • Progesteron – druga połowa cyklu, dowolna pora dnia
  • LH – dowolny dzień cyklu w celach diagnostycznych, okołoowulacyjnie w celu potwierdzenia owulacji, dowolna pora dnia
  • Prolaktyna – dowolny dzień cyklu, najlepiej rano (na czczo)
  • Testosteron, TSH – dowolny dzień cyklu, dowolna pora dnia
Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

Trwa rekrutacja: zapraszamy na zamknięte spotkania grupy wsparcia w formie on-line

dr-izabella-grzyb
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

wto 5 października

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.