Według najnowszych rekomendacji opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii diagnostykę i leczenie należy rozpocząć po 12 miesiącach regularnego współżycia – wskazanie to dotyczy związków zdrowych osób, gdzie kobieta ma mniej niż 35 lat.
U kobiet powyżej 35 roku życia specjalistyczną diagnostykę powinno się wdrożyć po pół roku współżycia, a u kobiet 40 letnich już planowanie rodzicielstwa warto rozpocząć pod okiem specjalistów.
Warto pamiętać, że pierwsza wizyta w specjalistycznym ośrodku nie musi oznaczać początku zaawansowanego postępowania medycznego – to możliwość konsultacji ze specjalistą, dostęp do wszystkich niezbędnych badań oraz ustalenie planu postępowania na najbliższe miesiące.
Nim udamy się do kliniki, warto przygotować się do wizyty, tak aby wynieść z niej dla siebie jak najwięcej. Im więcej informacji dostarczymy, tym bardziej konstruktywnie przebiegnie rozmowa. Lekarz z pewnością będzie pytał o:
Zebraną dokumentację medyczną – nie tylko ginekologiczną – historię przebytych chorób, zabiegów, operacji, wyniki badań, USG.
Trzeba się również nastawić na pogłębiony wywiad, w trakcie którego lekarz będzie chciał poznać nasz tryb życia, wykonywany zawód, nawyki żywieniowe – innymi słowy czynniki zewnętrzne, które mogą mieć znaczący wpływ na ewentualną niepłodność.
Warto zapamiętać również, że pierwsza wizyta może mieć miejsce w dowolnym dniu cyklu kobiety, w przeciwieństwie do kolejnych, które mogą podlegać już większym rygorom.
Standardy w tym zakresie wyznacza przede wszystkim konkretny lekarz, z reguły jednak nie trwa ona krócej, niż 30 minut.
Punktem wyjścia jest rozmowa, szczegółowy wywiad lekarza z parą. To od niej wszystko się zaczyna, a pozyskane na tym etapie informacje determinują dalsze postępowanie. W ramach pierwszej wizyty wykonywane jest badanie ginekologiczne wraz z USG. Następnie analizowana jest dotychczasowa dokumentacja medyczna.
Istotnym celem pierwszej wizyty jest prezentacja przez lekarza dostępnych ścieżek diagnostyczno – terapeutycznych, z których może skorzystać para. Zaleca się również, aby przed pierwszą wizytą spisać sobie pytania, jakie chce się zadać lekarzowi, by pod wpływem emocji, jakie naturalnie towarzyszą wizycie, zwyczajnie o nich nie zapomnieć.
Finalnym punktem pierwszej wizyty jest zlecenie przez lekarza stosownej diagnostyki, na podstawie której szacuje się później płodność pary. Dopiero na podstawie szczegółowych wyników, przy wsparciu lekarza – para podejmuje kluczową decyzję, jaką jest wybór optymalnej dla siebie ścieżki leczenia.
Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, iż najtrudniej wykonać ten pierwszy krok!
Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz