Według najnowszych rekomendacji opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii diagnostykę i leczenie należy rozpocząć po 12 miesiącach regularnego współżycia – wskazanie to dotyczy związków zdrowych osób, gdzie kobieta ma mniej niż 35 lat.

U kobiet powyżej 35 roku życia specjalistyczną diagnostykę powinno się wdrożyć po pół roku współżycia, a u kobiet 40 letnich już planowanie rodzicielstwa warto rozpocząć pod okiem specjalistów.

Kiedy warto porozmawiać ze specjalistą?

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta w specjalistycznym ośrodku nie musi oznaczać początku zaawansowanego postępowania medycznego – to możliwość konsultacji ze specjalistą, dostęp do wszystkich niezbędnych badań oraz ustalenie planu postępowania na najbliższe miesiące.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Nim udamy się do kliniki, warto przygotować się do wizyty, tak aby wynieść z niej dla siebie jak najwięcej. Im więcej informacji dostarczymy, tym bardziej konstruktywnie przebiegnie rozmowa. Lekarz z pewnością będzie pytał o:

  • Obserwacje przebiegu 2-3 ostatnich cykli – kiedy były miesiączki, jak przebiegały itp.
  • Przybliżoną datę pierwszej w życiu miesiączki.
  • Czas, od kiedy staramy się o dziecko.
  • Regularność współżycia.

Zebraną dokumentację medyczną – nie tylko ginekologiczną – historię przebytych chorób, zabiegów, operacji, wyniki badań, USG.
Trzeba się również nastawić na pogłębiony wywiad, w trakcie którego lekarz będzie chciał poznać nasz tryb życia, wykonywany zawód, nawyki żywieniowe – innymi słowy czynniki zewnętrzne, które mogą mieć znaczący wpływ na ewentualną niepłodność.
Warto zapamiętać również, że pierwsza wizyta może mieć miejsce w dowolnym dniu cyklu kobiety, w przeciwieństwie do kolejnych, które mogą podlegać już większym rygorom.

Ile trwa pierwsza wizyta?

Standardy w tym zakresie wyznacza przede wszystkim konkretny lekarz, z reguły jednak nie trwa ona krócej, niż 30 minut.

Jaki jest przebieg pierwszej wizyty?

Punktem wyjścia jest rozmowa, szczegółowy wywiad lekarza z parą. To od niej wszystko się zaczyna, a pozyskane na tym etapie informacje determinują dalsze postępowanie. W ramach pierwszej wizyty wykonywane jest badanie ginekologiczne wraz z USG. Następnie analizowana jest dotychczasowa dokumentacja medyczna.

Istotnym celem pierwszej wizyty jest prezentacja przez lekarza dostępnych ścieżek diagnostyczno – terapeutycznych, z których może skorzystać para. Zaleca się również, aby przed pierwszą wizytą spisać sobie pytania, jakie chce się zadać lekarzowi, by pod wpływem emocji, jakie naturalnie towarzyszą wizycie, zwyczajnie o nich nie zapomnieć.

Finalnym punktem pierwszej wizyty jest zlecenie przez lekarza stosownej diagnostyki, na podstawie której szacuje się później płodność pary. Dopiero na podstawie szczegółowych wyników, przy wsparciu lekarza – para podejmuje kluczową decyzję, jaką jest wybór optymalnej dla siebie ścieżki leczenia.
Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, iż najtrudniej wykonać ten pierwszy krok!

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

zyczenia-swiateczne-2019
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 17 lutego

warsztaty-dla-pacjentow-cmm-foot

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane: