TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej »

Według najnowszych rekomendacji opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii diagnostykę i leczenie należy rozpocząć po 12 miesiącach regularnego współżycia – wskazanie to dotyczy związków zdrowych osób, gdzie kobieta ma mniej niż 35 lat.

U kobiet powyżej 35 roku życia specjalistyczną diagnostykę powinno się wdrożyć po pół roku współżycia, a u kobiet 40 letnich już planowanie rodzicielstwa warto rozpocząć pod okiem specjalistów.

Kiedy warto porozmawiać ze specjalistą?

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta w specjalistycznym ośrodku nie musi oznaczać początku zaawansowanego postępowania medycznego – to możliwość konsultacji ze specjalistą, dostęp do wszystkich niezbędnych badań oraz ustalenie planu postępowania na najbliższe miesiące.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Nim udamy się do kliniki, warto przygotować się do wizyty, tak aby wynieść z niej dla siebie jak najwięcej. Im więcej informacji dostarczymy, tym bardziej konstruktywnie przebiegnie rozmowa. Lekarz z pewnością będzie pytał o:

  • Obserwacje przebiegu 2-3 ostatnich cykli – kiedy były miesiączki, jak przebiegały itp.
  • Przybliżoną datę pierwszej w życiu miesiączki.
  • Czas, od kiedy staramy się o dziecko.
  • Regularność współżycia.

Zebraną dokumentację medyczną – nie tylko ginekologiczną – historię przebytych chorób, zabiegów, operacji, wyniki badań, USG.
Trzeba się również nastawić na pogłębiony wywiad, w trakcie którego lekarz będzie chciał poznać nasz tryb życia, wykonywany zawód, nawyki żywieniowe – innymi słowy czynniki zewnętrzne, które mogą mieć znaczący wpływ na ewentualną niepłodność.
Warto zapamiętać również, że pierwsza wizyta może mieć miejsce w dowolnym dniu cyklu kobiety, w przeciwieństwie do kolejnych, które mogą podlegać już większym rygorom.

Ile trwa pierwsza wizyta?

Standardy w tym zakresie wyznacza przede wszystkim konkretny lekarz, z reguły jednak nie trwa ona krócej, niż 30 minut.

Jaki jest przebieg pierwszej wizyty?

Punktem wyjścia jest rozmowa, szczegółowy wywiad lekarza z parą. To od niej wszystko się zaczyna, a pozyskane na tym etapie informacje determinują dalsze postępowanie. W ramach pierwszej wizyty wykonywane jest badanie ginekologiczne wraz z USG. Następnie analizowana jest dotychczasowa dokumentacja medyczna.

Istotnym celem pierwszej wizyty jest prezentacja przez lekarza dostępnych ścieżek diagnostyczno – terapeutycznych, z których może skorzystać para. Zaleca się również, aby przed pierwszą wizytą spisać sobie pytania, jakie chce się zadać lekarzowi, by pod wpływem emocji, jakie naturalnie towarzyszą wizycie, zwyczajnie o nich nie zapomnieć.

Finalnym punktem pierwszej wizyty jest zlecenie przez lekarza stosownej diagnostyki, na podstawie której szacuje się później płodność pary. Dopiero na podstawie szczegółowych wyników, przy wsparciu lekarza – para podejmuje kluczową decyzję, jaką jest wybór optymalnej dla siebie ścieżki leczenia.
Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, iż najtrudniej wykonać ten pierwszy krok!

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

„Każde spotkanie z Paniami sprawiało, że mam ciągłą chęć powrotu” – poznajcie bohaterki tej opinii

CMM_Iwona Kowalik, Justyna Majewska, Małgorzata Maciuszek, Katarzyna Marcinik, Elżbieta-Kędra Marciniak_Midwives
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 16 sierpnia

webinar

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane:

Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów Centrum Medycznego Macierzyństwo poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z ośrodkiem. Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białoprądnickiej 7a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.