To normalne, że w procesie leczenia niepłodności pojawia się wiele wątpliwości. Oto odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które otrzymujemy w klinice.

Na badania z krwi i wymazy nie trzeba się zapisywać. Punkt pobrań jest czynny od pon-pt w godzinach od 8:00 do 19:00, oraz w soboty od godz. 8:00 do 12:00. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Nie trzeba być na czczo. Przed oddaniem nasienia do badania należy zachować abstynencję seksualną min 2 max 7 dni. W okresie poprzedzającym badanie należy unikać alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów. W przypadku antybiotykoterapii zalecane jest wykonanie badania po 2 tygodniach od jej zakończenia.

Według WHO czas abstynencji powinien być w przedziale 2-7 dni. Długi okres abstynencji powoduje zwiększona liczbę plemników, a co za tym idzie pogorszenie żywotności, ruchliwości oraz morfologii. Natomiast przy zbyt krótkim okresie abstynencji można zauważyć zmniejszoną liczby plemników. Zaleca się aby mężczyzna który poddaje się kolejnemu badaniu, miał zachowany identyczny czas abstynencji płciowej przy kolejnych badaniach.

Nadmierne spożywanie alkoholu jak i palenie tytoniu wpływa na pogorszenie jakości nasienia. Prawdopodobną przyczyną negatywnego wpływu palenia papierosów na plemniki jest nasilony stres oksydacyjny uszkadzający DNA plemników oraz niewystarczająca aktywność enzymów oksydacyjnych w plazmie nasienia.

Pencil

Zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem

In vitro w czasach COVID-19 – porady eksperta The Fertility Partnership

tfp
calendar

Poznaj nas na naszych wydarzeniach

pon 30 marca

warsztaty-dla-pacjentow-cmm-foot

Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz

Podaj swoje dane poniżej - skontaktujemy się z Tobą. Pola oznaczone * są wymagane: