Pierwsze dzieci, którym pomogłem pojawić się na tym świecie dzięki technice IVF, mają już ponad 20 lat. Są dorosłe i realizują własne marzenia. Jestem dumny, że miałem szansę pomagania tak wielu rodzinom.
Po wielu latach pracy i doświadczeń, tak samo jak pierwszego dnia, wciąż jestem ciekawy ludzi. Interesuje mnie ich motywacja, zależy mi, aby rozumieli swoją sytuację i dzięki temu podejmowali właściwe wybory.
Bardzo cenię sobie pracę z pacjentami świadomymi. Takimi, którzy chcą być partnerami w leczeniu, którzy gotowi są podejmować kluczowe decyzje o sobie. Wielokrotnie bywa tak, że pacjent ma kilka dróg wyboru, a medycyna nie daje jednoznacznej odpowiedzi, którą z nich wybrać. Wówczas liczy się moje doświadczenie oraz konkretna sytuacja życiowa pacjenta.
Profesor Robert Jach posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, poparte nie tylko niezwykle bogatą praktyką kliniczną, ale także licznymi szkoleniami i zagranicznymi stażami naukowo-klinicznymi. Pełni obecnie rolę kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jest również konsultantem wojewódzkim w zakresie endokrynologii ginekologicznej.
Wybierając Położnictwo i Ginekologię brałam pod uwagę możliwości, jakie daje mi ta specjalizacja, jak wiele ścieżek rozwoju stoi przede mną otworem. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak dużo można, a przede wszystkim jak dużo chce się dać od siebie.
W procesie terapeutycznym najważniejszym wydaje się być wiedza oparta na faktach. Okazuje się jednak, że dopiero nawiązanie swoistej linii porozumienia z pacjentami i wzajemne zrozumienie są podstawą pełnego sukcesu. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie zawsze wydaje się oczywisty i często związany z obraniem ścieżki dłuższej i bardziej zawiłej, ale najlepszą gratyfikacją jest wspólna radość z tego, co udało się razem osiągnąć.
Pracę z niepłodną parą stawiam sobie jako największe zawodowe wyzwanie. Jako ojciec dwójki wspaniałych dzieci, doskonale zdaje sobie sprawę, iż macierzyństwo choć bywa trudne, niezwykle ubogaca i daję ogromną radość i satysfakcję. Zatem z pełnym zaangażowaniem staram się pomóc pacjentom aby sami mogli doświadczyć tej niezwykłej przygody, jednocześnie spełniając niejednokrotnie swoje największe życiowe marzenie.
Za klucz do sukcesu poczytuje partnerskie, empatyczne i wieloaspektowe podejście do problemu z poszanowaniem godności i oczekiwań pacjentów oraz ich współuczestnictwo w procesie decyzyjnym i terapeutycznym.
Leczenie niepłodności stało się moja pasją. Angażuję się w to, co robię całym sercem . W zawodzie lekarza niezmiernie ważna jest determinacja ale i również pokora. Rozumiem moje pacjentki, bo sama jestem mamą i wiem jak trudna, a czasem długa może być droga do odpowiedzialnego i dojrzałego macierzyństwa. Z moimi pacjentami buduję dobre relacje- stawiam na wzajemne zrozumienie i zaufanie, a decyzje odnośnie leczenia zawsze podejmujemy wspólnie.
Każda para jest dla mnie unikalną i indywidualną historią, a obrana ścieżka leczenia to zawsze niepowtarzalny scenariusz. Sztuka w tym, aby go napisać… Wierzę, że kluczem do tego jest równowaga pomiędzy przyjacielską relacją z pacjentem a naukową obiektywnością.
Jestem zwolenniczką zdrowego, wypośrodkowanego zaangażowania obydwu stron w proces leczenia. Mój pacjent nigdy nie jest pominięty w procesie decyzyjnym. Moją rolą jest wnikliwa analiza wszystkich dostępnych informacji i wypracowanie wspólnie z pacjentem właściwego planu, który dzięki temu będzie z zaangażowaniem wcielany w życie.
Usłyszałem pewnego dnia cytat, który brzmiał mniej więcej tak: “Człowieka może coś interesować lub może być w coś zaangażowanym. Kiedy go coś interesuje, robi to tylko wtedy, gdy jest mu z tym wygodnie. Z kolei kiedy jest w coś zaangażowany, wówczas nie istnieją dla niego żadne wymówki – liczą się wyłącznie rezultaty.”
Jestem lekarzem do maksimum zaangażowanym w swoją pracę – w myśl powyższego stwierdzenia. Nie gdzie indziej jak w gabinecie spędzam kilkanaście godzin niemalże każdego dnia. Pomoc jak największej ilości par już dawno przestała być moim zawodowym celem, stając się z czasem celem osobistym.
W codziennej praktyce stawiam na indywidualne podejście i partnerskie relacje z pacjentami. Uważam, że pacjenci powinni aktywnie uczestniczyć w procesie decyzyjnym, dlatego wszystkie możliwości terapeutyczne oraz ścieżki postępowania szczegółowo omawiam i wspólnie z pacjentami staram się wybrać tę optymalną dla danej pary.
Na co dzień obserwuję, jak mężczyźni wspierają swoje partnerki w procesie leczenia. Moją misją jest pomóc mężczyźnie zadbać o jego zdrowie i płodność – nie dopuścić by pozostał na drugim planie.
Mężczyzna częstokroć lepiej dba o swoje auto, niż o własne zdrowie. I to właśnie zmieniam, mówiąc im: „Jeśli ma Pan być ojcem, to proszę być zdrowym ojcem, być nim w pełni i spełniać się w każdej z życiowych ról”.
W kontakcie z pacjentami staram się być kompetentna i rzetelna, ale zdaję sobie sprawę, że za każdym problemem medycznym leży ludzkie cierpienie. Dlatego w relacji z pacjentami staram się być przede wszystkim człowiekiem i okazywać empatię. Z rodzinami wielu diagnozowanych przez mnie pacjentów łączy mnie wieloletnia sympatia.
Jako lekarz genetyk i pediatra, a prywatnie mama, zdaję sobie sprawę jakim darem jest posiadanie zdrowego dziecka. Swoją wiedzą staram się pomóc innym w osiągnięciu tego celu.
Jako psycholog kliniczny i psychoterapeuta spędzam wiele godzin na słuchaniu ludzi, jestem dopuszczana do osobistych, trudnych doświadczeń i przeżyć. Tu, w Macierzyństwie, z którym współpracuję od ponad 10 lat, towarzyszę pacjentom i parom w ich bardzo intymnym kawałku życia. Te historie nierzadko poruszają. Każda osoba, każda para to odrębna opowieść o często dramatycznym doświadczeniu walki o dziecko. Historia, która zmienia życie.
W mojej pracy koncentruję się na pomaganiu, gdzie u samego podłoża jest wysłuchanie, zrozumienie, empatia. Dopiero w dalszej kolejności może to być zmiana – przeżywania i rozumienia swoich trudności przez pacjenta. Zmiana, które może być rozwojem i która może realnie zmienić życie.
Jestem diagnostą, który nie tylko kocha swoją pracę, ale przede wszystkim wie, po co ją wykonuje. Mam pełną świadomość swojej roli na ścieżce leczenia naszych pacjentów – roli, od której tak naprawdę wszystko się zaczyna.
Dostarczam szczegółowe i precyzyjne dane lekarzom Macierzyństwa, w formule jakiej oczekują, by jak najszybciej przełożyć je na kluczowe dla pacjentów decyzje.
W Centrum Medycznym Macierzyństwo od 10 lat zajmuje się embriologią, cały czas poszerzając swoją wiedzę podczas międzynarodowych konferencji i szkoleń. We wrześniu 2014 roku ukończyła zorganizowany przez Oxford Fertility Unit indywidualny program szkoleniowy „IVF Laboratory Management and Quality Control”
Wiedzę i praktyczne doświadczenie w ocenie i preparatyce nasienia zdobył w Zakładzie Genetyki i Ewolucjonizmu UJ podczas studiów doktoranckich. Niezbędne umiejętności w zakresie procedur wspomaganego rozrodu (ICSI, IMSI) uzyskał w Instytucie Nauk Rozrodczych w Oxfordzie.
Absolwentka Wydziału Biologii UJ, specjalizacja Genetyka i Biologia Rozrodu. Wiedzę dotyczącą oceny i preparatyki nasienia zdobyła w zakładzie Genetyki UJ.
Praca, odkąd pamiętam, była bardzo ważnym elementem mojego życia. Nie wyobrażam sobie życia bez pracy, a pracy bez profesjonalnego do niej podejścia i pełnego zaangażowania. Życzliwość, odpowiedzialność oraz lojalność to inne cechy, które są dla mnie niezmiernie ważne w pracy i poza nią. Lubię kontakt i pracę z ludźmi.
Zadzwoń do nas +48 124 158 800 |lub napisz