dr n. med. Mirosław Szlachcic

Prezes Zarządu
Dyrektor Medyczny
m.szlachcic@macierzynstwo.com.pl SPECJALIZACJA
  • GINEKOLOG-POŁOŻNIK
  • ENDOKRYNOLOG
Godziny przyjęć PN WT ŚR CZ PT SO NIE
10-1316-1916-1910-14

O mnie

„Wiarygodny lekarz to ten, który nigdy nie przestaje się rozwijać, a o skuteczności jego pracy świadczy ilość pacjentów w poczekalni.” Te proste zasady, przekazane mi niegdyś przez mojego mistrza i nauczyciela – Profesora Sowińskiego, są mi dziś tak samo bliskie, jak były na starcie mojej zawodowej kariery.

Jako ginekolog – endokrynolog wciąż poszerzam swoją medyczną wiedzę, a w szczególności śledzę postęp, jaki dokonuje się w leczeniu niepłodności. Wiele razy w ciągu roku biorę czynny udział w najważniejszych światowych wydarzeniach jej dotyczących. Bardzo często odwiedzam najlepsze na świecie kliniki, a doświadczenia tam pozyskane przenoszę na grunt Centrum Medycznego Macierzyństwo.

Moim marzeniem było stworzenie w Krakowie kliniki leczenia niepłodności na światowym poziomie. Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że się to udało, a uznaniem dla tego faktu jest bycie częścią grupy The Fertility Partnership w Oxfordzie.

Od lekarzy, z którymi pracuję wymagam wyłącznie tego, czego na co dzień oczekuję od siebie: uczciwości wobec pacjentów, bezkompromisowego profesjonalizmu oraz dyspozycyjności.

Pacjenci opowiadając o relacji ze mną podkreślają silną więź, która wywiązuje się między nami. Jest ona wynikiem otwartego i szczerego podejścia, jakie reprezentuję na każdym etapie leczenia, nie zapominając, że towarzyszyć mu musi troska i zaufanie.

Edukacja i doświadczenie zawodowe

Kariera zawodowa i naukowa doktora Szlachcica rozpoczęła się od studiów na krakowskiej Akademii Medycznej, które ukończył z wyróżnieniem. Kolejnym krokiem w zdobywaniu i poszerzaniu specjalistycznej wiedzy było stypendium zagraniczne na North Western University w USA, po którym obronił doktorat z zakresu endokrynologii rozrodu.

Problemami endokrynologii ginekologicznej oraz niepłodności zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Początkowo jako pracownik uniwersyteckich klinik Patologii Ciąży oraz Endokrynologii i Płodności Collegium Medicum UJ. Następnie jako twórca Ośrodka Osteomed oraz pierwszego w Małopolsce ośrodka diagnostyki i leczenia niepłodności – Centrum Medycznego Macierzyństwo.

Od początku kariery stale współpracuje z największymi ekspertami na świecie, szybko dołączając do grona uznanych autorytetów w swojej dziecinie. Miał okazję pracować i zdobywać doświadczenie pod okiem profesora Devoreya – światowej sławy w dziedzinie IVF w klinice uniwersyteckiej w Brukseli. Szkolił się w najlepszych klinikach leczenia niepłodności na świecie, między innymi: Harvard University (Boston, USA), Klinika IVI (Madryt, Hiszpania), Klinika IVF Uniwersytetu Lubecka (Niemcy), Klinika Assuta IVF (Tel Awiw, Izrael). Jako prezes Centrum Medycznego Macierzyństwo wchodzącego w skład grupy The Fertility Partnership, ściśle współpracuje z klinikami Oxford Fertility Unit a także IVI Hiszpania.

Mirosław Szlachcic jest stałym gościem światowych oraz krajowych kongresów dotyczących niepłodności,w ciągu ostatnich lat gościł między innymi w  Waszyngtonie, Denver, Atlancie, Orlando, Bostonie, San Francisco, Chicago, San Diego, Honolulu, Barcelonie, Madrycie, Lyon, Paryżu, Londynie, Oxfordzie, Amsterdamie, Brukseli, Sevilli, Lizbonie, Berlinie, Pradze, Kopenhadze, Sztokholmie, Rzymie, Budapeszcie, Istambule, Atenach, Genewie, Monaco, Florencji, Monachium oraz Wiedniu.

Czynnie angażuje się w pracę różnych organizacji i stowarzyszeń medycznych, w tym Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM – American Society for Reproductive Medicine), Towarzystwa Europejskiego (ESHRE – European Society of Human Reproduction and Emmbryology) oraz Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Ma niepodważalny wkład w rozwój polskiej medycyny rozrodu. Współzakładał m.in. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (PTMR).

Doktor Szlachcic jest autorem i współautorem kilkunastu prac naukowych. Nieustannie pogłębiana wiedza, wieloletnie doświadczenie oraz kontakt z nowinkami z całego świata przekłada się na liczne publikacje w periodykach medycznych.

Będąc na bieżąco z doniesieniami naukowymi z zakresu medycyny rozrodu, na co dzień pomaga Pacjentom w najtrudniejszych problemach. W środowisku znany jest jako gorący zwolennik wprowadzania wszelkich nowinek do procedur IVF w celu zwiększenia skuteczności tej metody.