Postępowanie bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu

Nie w każdym przypadku starania się o ciążę wymagane jest zastosowanie technik wspomaganego rozrodu. Zaplanowaliście zachodzenie w ciążę, minęło kilka miesięcy i wciąż nie ma oczekiwanego drugiego paska na teście ciążowym. Być może jesteście zaniepokojeni, ale to nie jest powód aby podejrzewać się o niepłodność.

Jakie czynniki najczęściej wpływają na zmniejszenie płodności?

Siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, używki – szczególnie palenie, czy intensywna praca, napięcia i stres to czynniki najczęściej powodujące obniżenie płodności. Aktywność ruchowa, rekreacyjne uprawianie sportu, prawidłowe odżywianie – dbanie o prawidłową wagę ciała, higiena pracy realnie zwiększają szansę na naturalne poczęcie.

Warto skorzystać z konsultacji lekarza ginekologa, który wytłumaczy mechanizmy związane z płodnością, zleci badania przygotowujące do ciąży, oraz poradzi jak zwiększyć szanse na ciążę. Badania dodatkowe są pomocne w optymalnym przygotowaniu  organizmu kobiety do ciąży, ale pozwolą również na wykluczenie podstawowych nieprawidłowości, które mogą utrudniać poczęcie. Wiele nieprawidłowości i chorób znacząco utrudnia uzyskanie ciąży, a mogą one być łatwo zdiagnozowane i skutecznie leczone. Leczenie takich zaburzeń jak infekcje dróg moczowo-płciowych, anemii, zaburzeń metabolicznych, nieprawidłowej funkcji tarczycy, czy zaburzeń regulacyjnych w zakresie hormonów płciowych pozwalają na uzyskanie potomstwa u większości par.

Kiedy warto skorzystać z porady lekarza ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności?

Najczęstszą przyczyną niepłodności jest wiek kobiety. Według danych statystycznych płodność u kobiet powyżej 35 roku życia zaczyna się obniżać, a po 37 roku życia zmniejszanie się płodności jest coraz bardziej gwałtowne. Jeśli masz 35 lat lub więcej warto skonsultować się u specjalisty. Oczywiście nie musi to oznaczać, że konieczne będzie zastosowanie techniki wspomaganego zapłodnienia. Lekarz jednak sprawdzi Twoją, tak zwaną, „rezerwę jajnikową”. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie indywidualnego postępowania dostosowanego do Ciebie. Takie podejście zmniejsza ryzyko utraty możliwości posiadania własnego potomstwa u kobiet, których zegar biologiczny się spieszy. Kolejna sytuacja, kiedy nie warto odkładać wizyty u specjalisty dotyczy par, które współżyją bez zabezpieczania się przed ciążą przez 2 lata lub więcej. Tak długi okres nieskutecznego starania się o ciążę jest wskazaniem do przeprowadzenia dokładnych badań w celu oceny właściwego postępowania.