IVA

IVA – In Vitro Activation to zabieg dający szansę na posiadanie własnego potomstwa pacjentkom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POF/POI). Centrum Medyczne Macierzyństwo to pierwsza w Europie placówka, która dołączyła do międzynarodowej grupy klinik rozwijających tę metodę leczenia.

Przy dotychczasowym stanie wiedzy i standardowym postępowaniu, posiadanie potomstwa u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników jest możliwe jedynie z wykorzystaniem komórek jajowych od innej kobiety tzw. dawczyni lub w ramach adopcji. Natomiast dzięki metodzie IVA jest możliwe uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka z wykorzystaniem własnej komórki jajowej – przekonuje dr Jakub Wyroba.

Sprawdź jakie szanse daje IVA

W pierwszych badaniach dotyczących IVA wykazano, że:

  • pęcherzyki związkowe są obecne u 50% kobiet, u których zdiagnozowano przedwczesne wygasanie czynności jajników (POI).
  • aż u 60% z nich możliwa jest aktywacja „uśpionych” komórek jajowych, co daje szansę na posiadanie własnego potomstwa.
  •  szacuje się że ok. ¼ kobiet może uzyskać rozwój dojrzałej komórki jajowej. Warto jednak pamiętać, że szansa na ciążę zależy również od wieku pacjentki – starsze kobiety w sposób naturalny mają mniejsze szanse na powodzenie leczenia.

W grudniu 2013 roku dzięki procedurze IVA przyszło na świat pierwsze dziecko, a kolejne dzieci urodziły się w latach 2014–2015.

IVA – przebieg leczenia

Leczenie metodą IVA jest poprzedzone konsultacjami oraz badaniami lekarskimi. W trakcie leczenia pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje pobrany nieczynny jajnik. Następnie lekarze  w warunkach laboratoryjnych dokonują aktywacji pęcherzyków w jajniku. W kolejnym etapie wykonywana jest powtórna laparoskopia, podczas której pacjentce przeszczepiany jest zaktywowany jajnik.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami: +48 124 158 800