Inseminacja

Inseminacja to prosty zabieg wspomaganego rozrodu polegający na podaniu odpowiednio wypreparowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Inseminacja może być wykonana z wykorzystaniem nasienia partnera (AIH) lub dawcy (AID). Centrum Medyczne Macierzyństwo posiada własny bank nasienia dawców.

Inseminacja

Wskazania

Wskazania do inseminacji domacicznej nasieniem partnera to:

  • czynnik szyjkowy
  • czynnik męski: nieznacznie obniżone parametry nasienia (koncentracja minimum 5mln/ml)
  • endometrioza I i II st
  • zaburzenia owulacji
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia)
  • niemożność współżycia

Przebieg

Podczas terapii pacjentka zazwyczaj poddawana jest stymulacji hormonalnej, której celem jest wywołanie wzrostu pęcherzyków jajnikowych i uzyskanie 2-3 dojrzałych pęcherzyków. Możliwe jest również wykonanie inseminacji podczas naturalnego cyklu, bez stymulacji hormonalnej.

Stymulacja polega na podawaniu leków zazwyczaj tzw. gonadotropin i odbywa się pod kontrolą USG, czyli podczas przyjmowania leków konieczne jest monitorowanie wzrostu pęcherzyków co kilka dni. Gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiedni stan dojrzałości (średnica min. 18-20 mm), pacjentka przyjmuje lek wywołujący owulację. Po 24-36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

Partner w dniu zabiegu oddaje w Centrum nasienie – poprzez masturbację po 3-7 dniowej przerwie we współżyciu płciowym. Nasienie poddaje się odpowiedniej preparatyce, a następnie podaje do macicy za pomocą specjalnego cewnika – katetera inseminacyjnego.

Inseminacja jest bezbolesna. Zabieg ten wykonywany jest bez znieczulenia. Lekarz kontroluje przebieg inseminacji przy pomocy USG. Po zabiegu pacjentka pozostaje na fotelu ginekologicznym przez około 10 minut.

Efektywność inseminacji jest niższa niż zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, sięga zazwyczaj kilkunastu procent. Realną efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów.

Po zabiegu

Pacjentka przez kolejnych 10 dni przyjmuje leki zawierające progesteron. Jest to tzw. suplementacja fazy lutealnej i ma na  celu ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka i utrzymania wczesnej ciąży. Po tym czasie wskazane jest wykonanie oznaczenia HCG z krwi i konsultacja dalszego postępowania z lekarzem prowadzącym.