Endometrial scratching

Endometrial scratching jest to zabieg medyczny polegający na wykonaniu niewielkiego urazu w obrębie śluzówki macicy (endometrium), przy pomocy specjalnego cienkiego cewnika, mający na celu zwiększenie szans na powodzenie implantacji.

Ten niewielki uraz endometrium wywołuje reakcję zapalną w obrębie macicy i powoduje zwiększenie receptywności endometrium w następującym cyklu.

Wstępne wyniki sugerują, że jest to procedura bezpieczna i zwiększa szanse na uzyskanie ciąży, zwłaszcza u pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji (RIF). Pomimo tych wniosków potrzebne są dalsze badania potwierdzające efektywność tego zabiegu.

Kto wymaga scratchingu endometrium?

Większość par nie wymaga tego zabiegu. Zabieg jest zalecany parom, u których doszło do przynajmniej dwóch transferów zarodków dobrej jakości, a niestety nie doszło do ich implantacji.

Kiedy wykonujemy zabieg ?

Zalecamy wykonanie zabiegu w drugiej fazie cyklu poprzedzającego przygotowanie do embriotransferu zarodka (mrożonego lub niemrożonego). Idealnie w okolicy 21 do 28 dzień cyklu.

Zabieg przypomina badanie cytologiczne, po założeniu wziernika przy pomocy specjalnego cewnika wykonywane jest niewielkie zadrapanie endometrium, po około 15 minutach pacjentka może opuścić klinikę.