Histeroskopia

Histeroskopia pozwala na bezpośrednią ocenę jamy macicy, pozwala również na wykonywanie zabiegów leczniczych w obrębie jamy macicy.

W trakcie zabiegu do jamy macicy wprowadzana jest mikrokamera, co umożliwia bezpośrednią i dokładną ocenę wielkości oraz kształtu jamy macicy. Dzięki histeroskopii można również ocenić ujścia jajowodowe i endometrium (błona śluzowa wyścielająca jamę macicy). Zabieg pozwala również na rozpoznanie takich nieprawidłowości jak zrosty w obrębie jamy macicy, zarośnięcie ujść jajowodowych, rozrosty endometrium (w tym obecność polipów endometrialnych), obecność mięśniaków macicy wnikających do jamy macicy oraz na rozpoznanie niektórych typów wad rozwojowych macicy.

Histeroskopia operacyjna używana jest do leczenia większości wymienionych powyżej zaburzeń.

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Procedura operacyjna wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

Zazwyczaj zabiegi histeroskopowe odbywają się w procedurze chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent może wyjść do domu już w dniu zabiegu. Okres rekonwalescencji jest krótki i w przypadkach histeroskopii operacyjnej nie przekracza 7 dni.