Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe jest wykonywane w celu oceny kształtu, wielkości i struktury macicy oraz endometrium (błony śluzowej, którą wyścielona jest jama macicy). Pozwala również na ocenę lokalizacji, wielkości oraz aktywności jajników. W trakcie farmakologicznej stymulacji jajników, stosowanej w procedurach wspomaganego zapłodnienia, umożliwia ocenę przygotowania endometrium oraz ilości i stopnia dojrzałości pęcherzyków jajnikowych, w których dojrzewają komórki jajowe.

Sono-HSG (nazwy alternatywne: SIS, salpingohydrosonografia, HyCoSy):

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu technik wspomaganego zapłodnienia wskazana jest ocena jamy macicy, czyli miejsca, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia się ciąży oraz oceny drożności jajowodów.

Jajowody to struktury anatomiczne, które łączą jamę macicy z jajnikami. Jajowodami wędrują plemniki w pobliże jajników, gdzie odbywa się zapłodnienie po jajeczkowaniu, a następnie zapłodniona komórka jajowa jest transportowana jajowodami do jamy macicy, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia się ciąży.

Zwykłe dopochwowe badanie USG nie pozwala na dokładną ocenę jamy macicy, ani na ocenę drożności jajowodów. W tym celu można zastosować kilka różnych technik diagnostycznych.

Sono-HSG jest techniką najmniej inwazyjną. Badanie pozwala na ocenę wielkości i kształtu jamy macicy. Pozwala na rozpoznanie zmian o charakterze zrostów, polipów i mięśniaków podśluzówkowych, jak również niektórych wad rozwojowych macicy.