18 listopada, 2018

Zegar biologiczny naprawdę istnieje…

W obecnych czasach kobiety coraz później decydują się na posiadanie pierwszego dziecka. Jeszcze 10 lat temu rodziły je w wieku 24 lat, a obecnie średnia wynosi około 27 lat. W większości krajów Europy Zachodniej średni wiek kobiet w momencie urodzenia pierwszego dziecka jest nawet wyższy, bo wynosi około 31 lat.

Należy jednak pamiętać, że mimo iż w obecnych czasach kobiety są długo piękne i młode 🙂 – dzięki kosmetykom, aktywności fizycznej i codziennej pielęgnacji – to układu rozrodczego nie da się oszukać żadnymi zabiegami. Wszystkie kobiety rodzą się z ustaloną z góry liczbą komórek jajowych (oocytów), która determinuje ich potencjał rozrodczy. W momencie porodu mamy średnio 300 000 komórek jajowych. Liczba ta jednak diametralnie spada w trakcie życia kobiety i tak w okresie dojrzewania pozostaje 50% rezerwy jajnikowej, w wieku lat 25 mają jej 22%, w 35 roku życia już tylko 5%, a mając 45 posiadają jedynie 1% rezerwy. Dodatkowo wszelkie choroby czy zabiegi chirurgiczne mogą przyspieszyć ten i tak dość szybki spadek.

Co więcej, z wiekiem zmniejsza się również jakość komórek jajowych. I tak kobieta dwudziestoletnia ma głównie prawidłowe komórki jajowe, podczas gdy u kobiet powyżej 40 roku życia ponad 80% zarodków jest nieprawidłowych. Warto pomyśleć o tym.

Zobacz, jak o problemie opowiada dr Anna Knafel – nasza, doświadczona specjalistka w zakresie ultrasonografii położniczej, ginekologicznej i onkoginekologicznej na łamach portalu: