19 lutego, 2018

Zdrowa mama to zdrowe dziecko!

Wyniki badań zrealizowanych przez Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim dowodzą, że masa ciała i aktywność ruchowa matki mają znacznie większy wpływ na dziecko niż waga i styl życia ojca.

Zdrowa mama to zdrowe dziecko!

Mimo że istnieją uwarunkowania genetyczne odpowiedzialne za nadwagę, to jednak nie one, a przyzwyczajenia żywieniowe i tradycje spędzania wolnego czasu wyuczone w domu decydują o późniejszej otyłości. Co więcej, okazuje się, że to matki mają większy wpływ na zachowania sprzyjające powstawaniu nadwagi i otyłości u dzieci niż ojcowie.

Norwescy naukowcy przez 11 lat śledzili zmiany wagi i poziomu aktywności ruchowej u 4 424 dzieci i ich rodziców. Z ich obserwacji wynika, że gdy mama schudnie kilka kilogramów, to przekłada się to również na spadek wagi u dziecka. W dodatku dzieci tych matek, które nie są zbyt aktywne, mają wyższą masę ciała niż dzieci matek aktywnych.

Drogie mamy, dbajcie więc o kondycję i zdrowie, gdyż jesteście najmocniejszym przykładem dla swoich pociech. Nauka potwierdza, że w dużej mierze od Was zależy aktywność ruchowa Waszych dzieci!