17 maja, 2019

Odpowiednia długość snu mężczyzny niezwykle ważna przy staraniach o dziecko

Jak dowodzą badania, długość snu wpływa na płodność. Jeśli Twój partner nie wysypia się lub śpi zbyt długo, Wasze szanse na potomstwo maleją. Naukowcy odkryli, że jeśli mężczyzna sypia nieprawidłową ilość czasu, jego szansa na dziecko zmniejsza się aż o 42 proc. Jak to możliwe? Ile godzin powinien w takim razie spać przyszły tata?

Odpowiednia długość snu mężczyzny niezwykle ważna przy staraniach o dziecko

Naukowcy przebadali sen i styl życia 790 par, które starają się o dziecko. Zbierali od nich informacje przez rok i na tej podstawie odkryli, że mężczyźni, którzy sypiali dłużej niż 9 godzin dziennie lub mniej niż 6 godzin na dobę, mieli o 42 proc. mniejszą szansę na ujrzenie 2 kresek na teście ciążowym partnerki.

Autorka badania zwraca uwagę, że przyczyną niepowodzeń może być utajony problem zdrowotny, który wpływa negatywnie zarówno na sen, jak i płodność męską. Z drugiej strony jednak u par biorących udział w badaniu różne inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zajście w ciążę (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stres, aktywność fizyczna, posiadanie dzieci, częstotliwość współżycia) nadal wskazywały na długość snu mężczyzny jako czynnika wpływającego na sukces zapłodnienia.

Drodzy przyszli rodzice: wysypiajcie się. Z pewnością poprawi to Waszą kondycję w ciągu dnia i obniży poziom stresu. Może to właśnie pozwoli Wam uzyskać długo oczekiwaną ciążę?

Przekonajcie się sami! Swoimi obserwacjami dzielcie się z nami na Facebooku @Macierzyństwo.