24 stycznia, 2021

Nowość w badaniu nasienia – nieinwazyjny test stresu oksydacyjnego MIOXSYS

Stres oksydacyjny odgrywa dużą rolę w upośledzeniu funkcji rozrodczej mężczyzn. Jest to stan spowodowany brakiem równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (RFT) a układem antyoksydacyjnym organizmu odpowiedzialnym za ich neutralizację oraz usuwanie. Podczas gdy niewielkie ilości RFT są potrzebne do normalnego funkcjonowania plemników, nadmierna produkcja RFT prowadzi do uszkodzenia DNA komórki. To wpływa na wrażliwość plemników i ich wadliwą ruchliwości, co skutkuje zaburzeniami płodności u mężczyzn.

Na generowanie stresu oksydacyjnego wpływają w dużej mierze czynniki endogenne, takie jak styl życia (palenie, alkohol, otyłość) starzenie się czy stres. Nie zawsze mamy na nie wpływ, ale można łatwo dowiedzieć się, czy problem dotyczy nas. Międzynarodowe rekomendacje naukowe polecają, by zwiększać dokładność diagnostyczną męskiej niepłodności (szczególnie w przypadkach niewyjaśnionej niepłodności, żylaków powrózka nasiennego, zakażeń czy stanów zapalnych u panów) poprzez wykonywanie badania stresu oksydacyjnego w nasieniu.

W Centrum Macierzyństwo właśnie zainstalowaliśmy nowy aparat MIOXSYS umożliwiający wykonanie badania stresu oksydacyjnego w nasieniu. Będziemy wykorzystać go do wykonania kompleksowej oceny potencjału rozrodczego mężczyzny, co zapewni Wam bardziej ukierunkowane podejście do terapii przeciwutleniającej, jednocześnie minimalizując ryzyko przedawkowania przeciwutleniaczy. Przetestowanie się pozwali na wdrożenie odpowiedniego leczenia poprawiającego parametry nasienia i płodność mężczyzny.

Umów się na na wizytę w naszym ośrodku i sprawdź wyniki swojego testy wygodnie, nie wychodząc z domu, przez nasz Portal Pacjenta.