8 marca, 2021

Międzynarodowy Dzień Kobiet – płodność kobiet naszym priorytetem

W Międzynarodowym Dniu Kobiet celebruje się kobiecość na całym świecie, to także czas na rozmowy o problemach, z którymi zmagają się panie, w tym o problemie niepłodności. Należy pamiętać, że niepłodność nie jest zjawiskiem rzadkim i dotyczy obu płci. Co warunkuje niepłodność kobiet, jakie są jej przyczyny i jakie działania należałoby podjąć, aby ją przezwyciężyć?

Jakie są przyczyny niepłodności kobiet?

Przyczyn niepłodności żeńskiej jest wiele, a wśród głównych z nich pojawiają się:

Zaburzenia owulacji

Owulacja pojawiająca się rzadko lub wcale, jest uważana za zaburzenie jajeczkowania, na przykład:

  • PCOS (Zespół policystycznych jajników): to jedna z najczęściej występujących przyczyn kobiecej niepłodności. PCOS staje się przyczyną nieprawidłowego wzrostu włosów na twarzy i ciele, trądziku, otyłości i insulinooporności. PCOS może wyraźnie wpływać na płodność kobiet.
  • Przedwczesna niewydolność jajników – jest to zanik funkcji jajników przed 40 rokiem życia. W tej sytuacji, jajniki kobiet przestają produkować komórki jajowe.

Uszkodzone jajowody

Jeśli na skutek operacji lub infekcji, która może się przenosić drogą płciową, jajowody kobiety ulegną uszkodzeniu, plemniki mogą mieć uniemożliwione dotarcie do komórki jajowej. Uszkodzone jajowody mogą stać się blokadą dla naturalnie przemieszczającej się zapłodnionej komórki jajowej do macicy.

Mięśniaki

Mięśniaki są łagodnymi naroślami, które mogą rozrastać się wewnątrz macicy, w jej ścianie lub na zewnątrz macicy. Różnorodna pozycja i wielkość tych guzów może wpływać na płodność.

Endometrioza

Endometrioza dotyka wielu kobiet. To zaburzenie wpływające na zdolność organizmu kobiety do naturalnego poczęcia. Endometrioza ma miejsce wówczas, gdy tkanka macicy wszczepia się w różne miejsca na ciele kobiety, wywołując ból.

Przeciwciała przeciwko plemnikom

W przypadku gdy plemniki mężczyzny dostaną się do ciała kobiety, niekiedy są traktowane jako niepożądane ciała obce. W takiej sytuacji przeciwciała obecne w śluzie szyjki macicy rozpoczynają zwalczanie plemników i spowalnianie ich.

Wiek

Istotnym czynnikiem wpływającym na płodność, jest wiek. Wraz z wiekiem potencjał płodności stopniowo spada, widoczny jest spadek po 30 roku życia, po 35 roku życia jest on bardzo gwałtowny. W efekcie kobieta długo odkładająca decyzję o dziecku stopniowo może zmniejszyć szanse na naturalne poczęcie.

Kiedy powinno się zbadać swoją płodność?

Oceny swojej płodności można dokonać w każdym momencie. Nasza klinika zapewnia kompleksowy pakiet oceny płodności  wszystkim tym, którzy zainteresowani są uzyskaniem szerszej informacji na temat swojej płodności. Z pewnością warto zbadać się, jeśli z różnych przyczyn odraczamy swoją decyzję o macierzyństwie.

W jaki sposób ocenia się płodność kobiety?

Wstępna ocena potenjału płodności to kilka prostych badań, które można szybko i sprawnie wykonać. Wyniki testów wskażą kolejne kroki, które być może będą jedynie prostymi zmianami stylu życia lub też szerszymi terapiami. Najczęściej ocena potencjału płodności polega na:

  • Badaniu hormonu AMH : udokumentowane zostało, że kobiety o niższej wartości AMH mają mniejszą liczbę pęcherzyków antralnych, a co za tym idzie produkują mniejszą liczbę komórek jajowych od kobiet z wyższym poziomem. Aktualnie specjaliści medycyny rozrodu powszechnie stosują AMH w ocenie płodności, w ocenie funkcji jajników oraz do określenia długości pozostałego jeszcze czasu reprodukcyjnego.
  • Badanie ultrasonograficzne : jest to badanie ginekologiczne, mające na celu ocenę macicy pod kątem różnorodnych nieprawidłowości. Lekarz przygląda się jajnikom, by określić liczbę pęcherzyków antralnych. Badanie USG jest bezbolesne, a przy tym może być wykonane podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym, bez względu na dzień cyklu.
  • Badanie HyCoSy : badanie to przeprowadza się tylko w niektórych sytuacjach, a ma ono na celu ujawnienie istniejących blokad lub nieprawidłowości w jajowodach, które w rezultacie mogą wpływać negatywnie na poczęcie.

Zawsze pamiętaj, że nie pozostajesz z tym problemem sama; od nas możesz uzyskać wszelkie z dostępnych porad. Niewątpliwie równie ważną sprawą jest sprawdzenie płodności męskiej – porozmawiaj ze swoim Partnerem o badaniu nasienia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat naszych usług i tego, co może stanowić dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, skontaktuj się z nami KONTAKT.