25 kwietnia, 2016

IVA – nowatorska metoda leczenia niepłodności – po raz pierwszy w Polsce

Pierwszy raz skutecznie zastosowana w Japonii technika IVA – In Vitro Activation – to nowatorska metoda dająca szansę na posiadanie własnego potomstwa pacjentkom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. Centrum Medyczne Macierzyństwo to pierwsza i jedyna w Polsce placówka, która dołączyła do międzynarodowej grupy klinik rozwijających tę metodę leczenia. Porozumienie o współpracy w tym zakresie zawarli dr Jakub Wyroba z Macierzyństwa oraz dr Kazuhiro Kawamura – Dyrektor w Centrum Rozrodu i Płodności Uniwersytetu w St. Marina. Doszło to tego podczas dorocznego spotkania British Fertility Society w Newcastle.

Czym jest i na czym polega IVA?

U kobiet z niepłodnością na tle przedwczesnego wygasania czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency), te ostatnie nadal zawierają niedojrzałe pęcherzyki z komórkami jajowymi. W normalnych warunkach ich wzrost jest jednak zahamowany. Dla uzyskania ciąży niezbędnych jest tylko kilka dojrzałych komórek jajowych.

Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków związkowych, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych dając tym samym szansę pacjentce na posiadanie własnego potomstwa – wyjaśnia doktor Jakub Wyroba, ginekolog – położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo.

Dla kogo IVA?

W grudniu 2013 roku przyszło na świat pierwsze dziecko, dzięki procedurze IVA, a kolejne dzieci urodziły się w latach 2014 – 2015. Jak dotąd IVA jest dedykowana pacjentkom z POI. W pierwszych badaniach dotyczących IVA wykazano, że pęcherzyki związkowe są obecne u 50% kobiet z POI, a u 60% z nich możliwa jest ich aktywacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Szacuje się że ok. ¼ kobiet może uzyskać rozwój dojrzałej komórki jajowej. Szansa na ciążę zależy również od wieku pacjentki, ponieważ starsze kobiety w sposób naturalny mają mniejsze szanse na powodzenie leczenia.

Przy obecnym stanie wiedzy i standardowym postępowaniu, posiadanie potomstwa u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników jest możliwe jedynie z wykorzystaniem komórek jajowych od innej kobiety tzw. dawczyni lub w ramach adopcji. Technika IVA umożliwia uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka z wykorzystaniem własnej komórki jajowej – przekonuje doktor Wyroba.

Jak przebiega IVA?

Wstępem do udziału w procedurze są konsultacje i badania lekarskie, dopuszczające m.in. do zabiegów laparoskopii. W trakcie leczenia pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje usunięty nieczynny jajnik. Później, po potwierdzeniu obecności nieaktywnych pęcherzyków w jajniku, dokonuje się ich aktywacji. Następnie wykonywana jest kolejna laparoskopia, w której przeszczepiany jest zaktywowany jajnik.