11 marca, 2021

Ile masz czasu by zostać mamą?

Narodziny dziecka to moment, który zmienia nasze życie. Niekiedy potrzeba czasu, by się do niego przygotować. Innym razem to kariera zawodowa zmusza nas do odłożenia tej decyzji o kilka lat. Czasem brakuje właściwego kandydata na ojca dziecka, albo po prostu kobieta uważa, że to jeszcze nie ten moment… Czas w biologii płynie nieubłaganie i niestety nie jest on sprzymierzeńcem kobiet. Podejmij świadomą decyzję dotyczącą swojej płodności. Masz wielki wpływ na swoje zdrowie reprodukcyjne. Wykorzystaj to, aby cieszyć się przyszłym szczęściem. W naszej klinice z profesjonalnym zapleczem potrafimy Ci pomóc.

Bądź świadoma!

Pierwsze dziecko coraz później

Kobiety, w tym również Polki, coraz później decydują się na posiadanie pierwszego dziecka. Jeszcze 10 lat temu rodziły je w wieku 24 lat, a obecnie średnia wynosi około 27 lat.

W większości krajów Europy Zachodniej średni wiek kobiety w momencie urodzenia pierwszego dziecka jest nawet wyższy i wynosi około 31 lat.

Nowoczesny styl życia promuje aktywność fizyczną, różnego rodzaju diety oraz modę na bycie „fit & healthy”. Wielu kobietom, które prowadzą taki tryb życia, wydaje się, że proces starzenia ich nie dotyczy. Niewiele z nich ma jednak świadomość, że nie ma możliwości zahamowania ich zegara biologicznego.

Liczba komórek jajowych

Wszystkie kobiety rodzą się ze z góry ustaloną liczbą komórek jajowych (oocytów), która określa ich potencjał rozrodczy. Wraz z upływem czasu zmniejsza się jednak pula komórek jajowych, co jest procesem postępującym i ciągłym. Poniższa tabela ilustruje procent pozostałej rezerwy jajnikowej w zależności od wieku kobiety.

wiek % pozostałej rezerwy jajnikowej
dojrzewanie 50%
25 22%
30 12%
35 5%
40 3 %
45 1 %

Indywidualne wyniki i parametry

Należy mieć świadomość, że powyższe dane są danymi uśrednionymi. Wyniki indywidualne mogą znacznie odbiegać od tych danych. Przykładowo:

  • 10% kobiet w wieku 40 lat miało rezerwę jajnikową na poziomie 30-latki
  • 10% kobiet w wieku 30 lat miało rezerwę jajnikową na poziomie 42-latki

Jakość komórek jajowych

Chociaż zmniejszenie liczby oocytów jest głównym następstwem działania zegara biologicznego, to jednak nie jest jedynym czynnikiem determinującym nieuchronny spadek płodności. Również jakość komórek jajowych zmniejsza się z wiekiem.

  • Dwudziestolatka podsiada głównie prawidłowe komórki jajowe
  • Czterdziestolatka ma w przeważającej liczbie (ok. 77%) komórki aneuploidalne (nieprawidłowe)

Powyższe jest niezależne od przebytych chorób, czy stylu życia i w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowości genetycznych powstałych z nich zarodków. Szacuje się, że 25% zarodków kobiet w wieku 25-30 lat jest nieprawidłowych. Odsetek ten rośnie do 35% dla wieku 31-35 lat, 45% dla 35-37 lat i 60% dla 38-40 lat. U kobiet powyżej 40 roku życia ponad 80% zarodków jest nieprawidłowych.

Większość takich zarodków nie zagnieżdża się w macicy lub jest w naturalny sposób roniona przez organizm bez świadomości kobiety. Dane te pokazują jednak jak drastycznie wraz z wiekiem spada szansa na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Poziom rezerwy jajnikowej możesz łatwo sprawdzić. Najczęściej stosowaną metoda jest ocena stężenia hormonu antymullerowskiego, tzw. AMH, produkowanego przez komórki ziarniste pęcherzyków antralnych, który jest wiarygodnym wyznacznikiem rezerwy jajnikowej.

MOŻESZ sprawdzić, ile masz jeszcze czasu. Wykonaj proste badania oraz omów ich wyniki ze specjalistą ds. płodności. Zadzwoń do nas pod numer +48 600 407 907.

W Centrum przygotowaliśmy dla Ciebie korzystne cenowo pakiety oceny płodności. Zobacz więcej »

Wyniki badań oraz rozmowa ze specjalistą da Ci pogląd jak wygląda Twój aktualny potencjał rozrodczy oraz jak szacowane są jego zmiany w kontekście Twoich planów na macierzyństwo. Jeśli decyzję o posiadaniu dziecka odraczasz w czasie to mądrym rozwiązaniem może się okazać zachowanie Twojego obecnego potencjału płodności.

Wiedz, że dzięki współczesnej medycynie MOŻESZ zachować czas.

Obecnie najczęściej stosowaną metodą zachowania płodności jest mrożenie komórek jajowych. Cały proces jest bezpieczny i przebiega etapowo.

Jak przygotować się do procedury zachowania płodności?

Do procedury zachowania płodności warto przygotować się tak samo jak do zajścia w ciąże. Należy porozmawiać z lekarzem, który zwróci uwagę na kilka aspektów, m.in. obciążenia genetyczne. Czy w rodzinie występują wady wrodzone? Czy kobieta na coś choruje? Przeciwskazania do tej procedury są takie same, jak w przypadku tradycyjnych metod planowania ciąży. Ciężkie choroby serca mogą być za dużym obciążeniem dla kobiety w okresie ciąży. Należy zwrócić uwagę na tryb życia. Odstawić używki, jak alkohol czy papierosy. Zdrowo się odżywiać – pomocne będą tu zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, zażywać ruchu.

Ile trwa i na czym polega zabezpieczenie płodności?

Na zabezpieczenie płodności metodą mrożenia komórek jajowych należy przeznaczyć około dwa tygodnie. Ten czas jest potrzebny do procesu stymulacji jajników. Odbywa się on w warunkach ambulatoryjnych – pacjentka przyjmuje odpowiednie leki, a przebieg stymulacji kontroluje lekarz co kilka dni (wykonuje USG, mierzy poziom hormonów). Stymulacja ma na celu uzyskanie więcej niż jednej komórki jajowej. Wiemy, że jedna komórka to około 5% szans na urodzenie dziecka – aby efektywnie zabezpieczyć płodność warto zabezpieczyć co najmniej kilka komórek.

Samo pobranie komórek jajowych to krótki zabieg, wykonywany w znieczuleniu. Lekarz pod kontrolą USG pobiera z jajników płyn pęcherzykowy, w którym znajdują się komórki jajowe. Do domu można iść po ok. dwóch godzinach od pobrania komórek.

Co dzieje się dalej z komórkami jajowymi?

Pobrany przez lekarza płyn pęcherzykowy trafia do laboratorium. Embriolog izoluje z płynu komórki jajowe, które trafiają do specjalnej pożywki i do inkubatora aby „oswoić się” z warunkami bytowania poza organizmem. Następnie komórki są dokładnie oczyszczane, oceniane – embriolog wybiera komórki dojrzałe, gotowe do zapłodnienia i przygotowywane do mrożenia. Komórki mrozi się w specjalnych pożywkach tzw. krioprotektantach – chroniących je podczas zamrażania i przechowywania. Zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie nie starzeją się – kobieta może po nie sięgnąć za dwa, pięć, dziesięć lat. A dzięki zamrożeniu, zachowują one wiek z daty ich pobrania. W ten sposób ciąża 40 czy 45-latki ma szansę na prawidłowy rozwój, zmniejsza się też jego ryzyko nieprawidłowości genetycznych, które rosną wraz z wiekiem przyszłej mamy.

Czy to jest bezpieczne?

Metoda mrożenia komórek jajowych i związana z nią stymulacja hormonalna uznawane są za bezpieczne. Najczęściej stosowanym protokołem stymulacyjnym jest tzw. protokół z antagonistą, który praktycznie eliminuje ryzyko powikłania w postaci zespołu hiperstymulacji. Inne powikłania związane z punkcją są również bardzo rzadkie m.in. krwawienie (0.34%) i dolegliwości bólowe (0.05%).Pacjentki mają szereg obaw dotyczących bezpieczeństwa przechowywania – takich jak ryzyko pomyłki czy awarii sprzętu w laboratorium. Przed tym chronią restrykcyjne procedury: tożsamość pacjenta jest weryfikowana przed przystąpieniem do każdego elementu procedury, a indywidualnym numerem identyfikacyjnym, znakowane są probówki, szalki i inne materiały, w których znajdują komórki. Nad prawidłową identyfikacją każdego etapu czuwa też niezależny, elektroniczny system zabezpieczeń – monitorujący każdy etap postępowania. Inkubatory i zbiorniki, w których przechowywane są zamrożone komórki, są monitorowane 24 godziny na dobę.

Jaka jest szansa na urodzenie dziecka po zapłodnieniu pozaustrojowym z użyciem mrożonych komórek jajowych?

Generalnie im wcześniej pobrane komórki, tym większa szansa, z uwagi na mniejsze ryzyko nieprawidłowości oocytów. Liczba pobranych komórek również zwiększa szanse na ciążę. U kobiet, u których komórki są pobrane przed 35 rokiem życia szansa na urodzenie dziecka wzrasta z 15% dla mrożonych 5 oocytów do 61% dla 10 oocytów i 85% dla mrożonych ≥15 komórek jajowych.

Jakie są koszty procedury mrożenia komórek jajowych?

Koszt mrożenia komórek jajowych wraz z wizytą kwalifikacyjną, niezbędnymi badaniami oraz wizytami w trakcie monitoringu stymulacji oraz punkcją w znieczuleniu z pełną opieką anstezjologiczną to koszt ok. 5 tys. zł. Szczegóły patrz cennik (Scenariusz 5). Można założyć, że dla Pacjentki z dobrą rezerwą jajnikową wystarczy jeden cykl stymulacji aby zgromadzić kilkanaście komórek jajowych. Jeśli konieczny okazałby się drugi cykl stymulacji jego koszty spadają o koszty badań (niepotrzebne jest powtórzenie badań do kwalifikacji).

Dla Pacjentek, które chciałaby zachować swój potencjał płodności na przyszłość Centrum przygotowało specjalną ofertę (kryteria kwalifikacji do programu AMH 1,5 ng/ml oraz FSH poniżej 10 j.m/ml): w przypadku gdy Pacjentka nie zgromadzi w 2 cyklach przynajmniej 12 oocytów (gwarantujących duże szanse na ciążę w przyszłości) trzeci cykl stymulacji zrealizuje w Centrum za darmo (nadal kosztem po stronie Pacjentki pozostaną leki).

WARTO ROZWAŻYĆ TAKĄ DECYZJĘ

Decyzja o zamrożeniu komórek jajowych w żadnym stopniu nie zmienia Twoich szans na zajście w ciążę w sposób naturalny. Troszczymy się i zabezpieczamy tak wiele aspektów naszego życia. Dlaczego więc nie warto zadbać o ten, który wiele z nas uważa za najcenniejszy. To wyraz dojrzałości i świadomości, który wróci do nas we właściwym momencie. Odroczenie w czasie decyzji o rodzicielstwie może sprawić, że decyzja o zachowaniu potencjału rozrodczego okaże się tą najważniejszą.

Dowiedz się więcej i zapisz na badanie. Bądź świadoma!

Dbamy o to, aby dostarczyć Ci wszystkich informacji, których szukasz. Nic jednak nie zastąpi życzliwej i merytorycznej rozmowy, podczas której odpowiemy na wszystkie Twoje pytania lub wątpliwości. Czekamy na Ciebie !

Skontaktuj się z nami »