Lipiec 12, 2016

Ile masz czasu by zostać mamą?

Narodziny dziecka to moment, który zmienia nasze życie.
Niekiedy potrzeba czasu by się do niego przygotować. Innym razem to kariera zawodowa zmusza nas do odłożenia tej decyzji o kilka lat.

Mam 28 lat, skończone dwa kierunki studiów i od roku pracuję w wymarzonej firmie. Na moje miejsce czeka kilkunastu chętnych, przez co nie mogę sobie teraz pozwolić na dziecko. Potrzebuję 2-3 lat, aby awansować i zyskać poczucie bezpieczeństwa. Martwię się jednak, czy nie będzie za późno…

Bywa również tak, że nie mamy pewności, czy nasza druga połowa jest tą jedyną, w związku z czym sami opóźniamy decyzję o macierzyństwie.

Jestem szczęśliwa z Tomkiem, dogadujemy się i wspieramy nawzajem. Kiedy jednak myślę o dziecku, to nachodzą mnie wątpliwości. Nie umiem ich opisać, ale one są. Zwyczajnie nie mam pewności, czy chcę mieć z nim dziecko i czuję, że nie jestem go na tyle pewna. Chciałabym mieć pewność, że mój zegar biologiczny daje mi jeszcze czas na podjęcie tej decyzji.

Pierwsze dziecko coraz później

Kobiety, w tym również Polki, coraz później decydują się na posiadanie pierwszego dziecka. Jeszcze 10 lat temu rodziły je w wieku 24 lat, a obecnie średnia wynosi około 27 lat.

W większości krajów Europy Zachodniej średni wiek kobiety w momencie urodzenia pierwszego dziecka jest nawet wyższy i wynosi około 31 lat.

Nowoczesny styl życia promuje aktywność fizyczną, różnego rodzaju diety oraz modę na bycie „fit & healthy”. Wielu kobietom, które prowadzą taki tryb życia, wydaje się, że proces starzenia ich nie dotyczy. Niewiele z nich ma jednak świadomość, że nie ma możliwości zahamowania ich zegara biologicznego.

Liczba komórek jajowych

Wszystkie kobiety rodzą się ze z góry ustaloną liczbą komórek jajowych (oocytów), która określa ich potencjał rozrodczy. Wraz z upływem czasu zmniejsza się jednak pula komórek jajowych, co jest procesem postępującym i ciągłym. Poniższa tabela ilustruje procent pozostałej rezerwy jajnikowej w zależności od wieku kobiety.

wiek % pozostałej rezerwy jajnikowej
dojrzewanie 50%
25 22%
30 12%
35 5%
40 3 %
45 1 %

Indywidualne wyniki i parametry

Należy mieć świadomość, że powyższe dane są danymi uśrednionymi. Wyniki indywidualne mogą znacznie odbiegać od tych danych. Przykładowo:

  • 10% kobiet w wieku 40 lat miało rezerwę jajnikową na poziomie 30-latki
  • 10% kobiet w wieku 30 lat miało rezerwę jajnikową na poziomie 42-latki

POZIOM REZERWY JAJNIKOWEJ MOŻESZ ŁATWO SPRAWDZIĆ

Najczęściej stosowaną metoda jest ocena stężenia hormonu antymullerowskiego, tzw. AMH, produkowanego przez komórki ziarniste pęcherzyków antralnych, który jest wiarygodnym wyznacznikiem rezerwy jajnikowej.

SPRAWDŹ SWÓJ POTENCJAŁ ROZRODCZY – wykonaj badania oraz omów ich wyniki ze specjalistą.

Jakość komórek jajowych

Chociaż zmniejszenie liczby oocytów jest głównym następstwem działania zegara biologicznego, to jednak nie jest jedynym czynnikiem determinującym nieuchronny spadek płodności. Również jakość komórek jajowych zmniejsza się z wiekiem.

  • Dwudziestolatka podsiada głównie prawidłowe komórki jajowe
  • Czterdziestolatka ma w przeważającej liczbie (ok. 77%) komórki aneuploidalne (nieprawidłowe)

Powyższe jest niezależne od przebytych chorób, czy stylu życia i w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowości genetycznych powstałych z nich zarodków. Szacuje się, że 25% zarodków kobiet w wieku 25-30 lat jest nieprawidłowych. Odsetek ten rośnie do 35% dla wieku 31-35 lat, 45% dla 35-37 lat i 60% dla 38-40 lat. U kobiet powyżej 40 roku życia ponad 80% zarodków jest nieprawidłowych.

Większość takich zarodków nie zagnieżdża się w macicy lub jest w naturalny sposób roniona przez organizm bez świadomości kobiety. Dane te pokazują jednak jak drastycznie wraz z wiekiem spada szansa na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

POTENCJAŁ PŁODNOŚCI MOŻNA ZACHOWAĆ

Obecnie najczęściej stosowaną metodą zachowania płodności jest mrożenie komórek jajowych. Cały proces jest bezpieczny i przebiega etapowo.

  • W pierwszej kolejności niezbędna jest stymulacja mnogiego jajeczkowania (stymulacja owulacji), której celem jest uzyskanie większej, niż w cyklu naturalnym, liczby dojrzałych komórek jajowych.
  • Kolejnym etapem jest pobranie komórek jajowych. Punkcja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, w trakcie którego przezpochwowo, pod kontrolą ultrasonograficzną (USG), pobierana jest zawartość pęcherzyków jajnikowych (zawierająca komórki jajowe i płyn), przekazanych następnie do laboratorium.
  • Pobrane komórki zamrażane są poprzez bardzo szybkie schłodzenie w tzw. procesie witryfikacji, który w skuteczny sposób zachowuje ich potencjał rozrodczy.
  • Pozyskane komórki mogą być potem użyte do uzyskania ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Metoda mrożenia komórek jajowych i związana z nią stymulacja hormonalna uznawane są za bezpieczne. Najczęściej stosowanym protokołem stymulacyjnym jest tzw. protokół z antagonistą, który praktycznie eliminuje ryzyko powikłania w postaci zespołu hiperstymulacji. Inne powikłania związane z punkcją są również bardzo rzadkie m.in. krwawienie (0.34%) i dolegliwości bólowe (0.05%).

Jaka jest szansa na urodzenie dziecka po zapłodnieniu pozaustrojowym z użyciem mrożonych komórek jajowych? Generalnie im wcześniej pobrane komórki, tym większa szansa, z uwagi na mniejsze ryzyko nieprawidłowości oocytów. Liczba pobranych komórek również zwiększa szanse na ciążę. U kobiet, u których komórki są pobrane przed 35 rokiem życia szansa na urodzenie dziecka wzrasta z 15% dla mrożonych 5 oocytów do 61% dla 10 oocytów i 85% dla mrożonych ≥15 komórek jajowych.

WARTO ROZWAŻYĆ TAKĄ DECYZJĘ

Decyzja o zamrożeniu komórek jajowych w żadnym stopniu nie zmienia Twoich szans na zajście w ciążę w sposób naturalny. Troszczymy się i zabezpieczamy tak wiele aspektów naszego życia. Dlaczego więc nie warto zadbać o ten, który wiele z nas uważa za najcenniejszy. To wyraz dojrzałości i świadomości, który wróci do nas we właściwym momencie. Odroczenie w czasie decyzji o rodzicielstwie może sprawić, że decyzja o zachowaniu potencjału rozrodczego okaże się tą najważniejszą.

Dowiedz się więcej i zapisz na badanie

Dbamy o to, aby dostarczyć Ci wszystkich informacji, których szukasz. Nic jednak nie zastąpi życzliwej i merytorycznej rozmowy, podczas której odpowiemy na wszystkie Twoje pytania lub wątpliwości. Poświęć nam chwilę i pomyśl, o co chcesz nas zapytać… I zadzwoń…

Zadzwoń pod numer: (+48 12) 415 88 00