22 września, 2021

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o niepłodności?

Jeśli w przyszłości planujesz mieć dzieci, oto kilka faktów, które musisz znać.

 

Niepłodność dotyka mężczyzn równie często co kobiety. To problem pary. Wraz z wiekiem płodność spada, proces ten zaczyna się już przed 30. rokiem życia i wpływa na jakość oraz ilość plemników. Niepłodność często nie daje dodatkowych oznak. Wielu mężczyzn nie jest świadomych żadnych problemów związanych z płodnością – dowiedzą się o nich dopiero przy próbach poczęcia.

Najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn to wady układu rozrodczego, niski poziom hormonów, przebyte choroby wieku dziecięcego i aktualne choroby lub przyjmowane leki. Na jakość nasienia wpływa również styl życia, czyli wskaźnik BMI, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i narkotyków.

Niektóre pary potrzebują więcej czasu na poczęcie dziecka. W przypadku zdrowej pary młodych ludzi szanse na poczęcie w pierwszym roku starań wynoszą zazwyczaj około 80%. Spośród tych, które nie zajdą w ciążę w pierwszym roku, połowa naturalnie pocznie w drugim.

Skontaktuj się ze specjalistą ds. płodności, jeśli od ponad roku próbujesz począć dziecko i jesteś zaniepokojony niepowodzeniem. Szukaj też wsparcia, jeśli jesteś częścią pary w starszym wieku lub wiesz o innym czynniku, który może mieć wpływ na Twoją płodność.

Aby dobrać odpowiednie leczenie należy określić swoją płodność, co jest możliwe dzięki konsultacji ze specjalistą ds. płodności, który zaleci badania diagnostyczne. Badanie nasienia to standardowe badanie laboratoryjne, które pomaga określić jakość i ilość plemników. Często diagnozowane nieprawidłowości to zmniejszona liczba czy ruchliwość plemników oraz ich nieprawidłowy kształt.

Niepłodność męską można leczyć. Specjaliści ds. płodności są w stanie przeprowadzić zindywidualizowane badania i konsultacje w celu ustalenia najlepszego dla Ciebie leczenia. Typowe problemy, które można przezwyciężyć dzięki leczeniu niepłodności, obejmują:

·     Zaburzenia produkcji plemników

·     Obniżoną liczbę plemników

·     Słabą ruchliwość plemników

·     Zabieg wazektomii w przeszłości

·     Nieprawidłowy kształt i strukturę plemników

·     Zaburzenia równowagi hormonalnej.

Istnieje wiele metod skutecznego postępowania w przypadku diagnozy niepłodności męskiej. Lekarz w naszej klinice dobierze najlepsze leczenie dopasowane do Twojej sytuacji i pomoże zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące męskiej płodności, pamiętaj, że nie jesteś sam. W TFP Fertility Macierzyństwo spotkasz profesjonalistów, którzy mogą Ci pomóc. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie problem niepłodności męskiej i chcesz z kimś porozmawiać, skontaktuj się z nami.